Калуська районна
державна адміністрація

Центр громадського здоров’я інформує


У вересні в Калуському районі зареєстровано випадок лептоспірозу

2017.09.21

        В 2017 році епідемічна ситуація з лептоспірозу в Івано- Франківській області залишається нестійкою. Станом на 21.09.2017р. зареєстровано 7 випадків захворювань проти 10  за аналогічний період минулого року. Лептоспіроз  встановлено у п’яти районах області – по одному випадку в Коломийському, Городенківському, Калуському та по  два – Снятинському і Долинському районах. 

У 2016р. задокументовано 1 смертельний випадок від цієї недуги у м.Івано-Франківську, у 2015р. – 6.            

       Рівень інфікованості мишовидних гризунів лептоспірами на території Івано-Франківщини становить 2,7% .

 

Що це за хвороба і звідки вона береться?

 

           ЛЕПТОСПІРОЗ – це гостре зоонозне інфекційне захворювання людини і тварин, збудником якого є різні види лептоспір. Протікає у жовтяничній і безжовтяничній  формах. Інкубаційний період (від часу зараження до перших ознак хвороби) триває 2-20 днів. Хвороба характеризується раптовим початком, інтоксикацією, хвилеподібним перебігом. Температура підвищується до 39-40ْ, людину морозить. З’являється загальна слабкість, головний біль, біль у попереку, суглобах і м’язах, особливо литкових. Часто буває біль у правому підребер’ї, під грудьми, зменшення кількості сечі, аж до її відсутності. Виникає кон’юнктивіт   - запалення слизової оболонки ока. У розпалі хвороби, залежно від тяжкості перебігу її, приєднуються нудота, блювання, марення, безсоння, кровотечі із носа. У тяжких випадках приблизно на 4-7 день хвороби із зниженням температури з’являється жовтяниця шкіри та білкової оболонки очей, а також крововиливи у шкіру й слизові оболонки. Повне одужання настає на 6-12-му тижні хвороби. Після перенесеного захворювання залишається стійкий і тривалий імунітет (несприйнятливість організму до хвороби), спрямований лише проти того виду лептоспір, який викликав захворювання. 

         Джерелом захворювання є мишовидні гризуни, дикі і сільськогосподарські тварини. У тварин спостерігаються найрізноманітніші варіанти перебігу хвороби, але найбільшого значення набувають стерті форми та носійство. Збудник виділяється у зовнішнє середовище з сечею.

         Лептоспіри до організму людини потрапляють через рот із забрудненими харчовими продуктами і водою через пошкоджену шкіру рук, ніг, слизові оболонки при купанні, користуванні забрудненою водою та догляді за худобою.  Існує професійний ризик виникнення захворювання в лісорубів, косарів, працівників тваринницьких господарств, ветеринарів, робітників колекторів. До групи ризику належать і аматори –рибалки.

         Пік  захворюваності припадає на літні місяці, саме в цей час створюються найкращі умови для інфікування. Виникає захворювання переважно у вигляді спорадичних випадків, надзвичайно рідко – у вигляді групових спалахів. Сприйнятливість загальна.

         Яка профілактика даного захворювання? Фахівці вважають, що хворобу легше попередити, а ніж лікувати.

         Основним засобом попередження захворювання є дератизація – знищення мишей і щурів. В нашому регіоні вона проводиться спеціалістами Калуського відділу профілактичної дезінфекції  в населених пунктах,   на підприємствах і в житловому секторі на договірній основі, а також за епідпоказами.

          З інших засобів профілактики лептоспірозу рекомендується використання в роботі по господарству рукавиць та гумового взуття, зберігання харчових продуктів кормів для тварин і реманенту в місцях, недоступних для гризунів, регулярний догляд за руками, лікування подряпин, тріщин шкіри, ранок.

         В лісі, на заболочених місцях слід працювати в справному гумовому взутті. Не купайтеся в заболочених озерах, річках, ставках, береги яких заселені щурами, у воду яких скидають стоки тваринницькі господарства, цехи по переробці тваринницької сировини. Не ловити рибу в заболочених місцях.

        Але, якщо сталася біда: раптово підвищилась температура, настала загальна слабкість, з’явилися різкі болі в м’язах ніг, спини, головні болі, а тим паче жовтяниця – необхідно негайно звернутися до  лікаря, не займатися самолікуванням, тому що спочатку ніби стає тимчасове покращення, проте потім хвороба перебігає дуже важко і може спричинити смерть.

 

 
<<< Повернутись в розділ
Календар
Вересень 2017
В П В С Ч П С
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30