Калуська районна
державна адміністрація


Що варто знати про сказ

2019.10.04

Сказ (гідрофобія) – гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, збудником якої є вірус, характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і абсолютно несприятливим прогнозом при відсутності своєчасної специфічної профілактики. Джерелом збудника сказу є дикі та свійські тварини, головним чином із родини собачих, котячих та куниць, а також кровососи та комахоїдні кажани. Розрізняють природні осередки сказу, які формуються дикими тваринами(лисиці, вовки, єнотоподібні собаки, борсуки, миші, їжаки, шакали) і антропургічні, що підтримуються собаками, кішками, сільськогосподарськими тваринами. На сьогодні природні осередки сказу реєструються у всіх областях України. Вірус сказу виділяється у тварин із слиною і передається людині через укус або ослизнення шкірного покриву та слизових оболонок, коли є макро- або мікротравми. Рідше можливе зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць. Можливий аерогенний шлях зараження у печерах, де гніздиться велика кількість кажанів, а також серед лабораторних працівників в умовах експерименту з великою концентрацією вірусу.

        За 9 місяців 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 11 випадків сказу серед тварин проти 17 за аналогічний період минулого року. Сказ реєструвався в Коломийському, Галицькому, Городенківському, Рогатинському, Рожнятівському, Снятівському районах та місті Болехові.

         В Калуському районі за 9 місяців 2019 року за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звернулося 175 осіб(мешканці сільської місцевості – 53) проти 164 за аналогічний період минулого року, з яких 62 дітей віком до 18- ти років(мешканці села – 18). Від укусів бродячими тваринами постраждали 23 особи( мешканці села – 3).

         Щеплення проти сказу отримали 27 постраждалих(мешканці села – 6), з яких 11 – діти до 18 років(мешканці села – 1). Звреєстрована 1 відмова від проведення курсу антирабічних щеплень.

       Структура тварин, які нанесли пошкодження за 9 місяців 2019 року складає: собаки – 146, коти – 24, інші – 5(білка, тхір, 3 щурі).

       Впродовж 2018 – 2019 років в лісових угіддях області поведена пероральна вакцинація диких тварин, що дещо сповільнило темпи епізоотії сказу на території області. В Калуському районі випадки сказу за цей період не реєструвались.

       Враховуючи сезонні ризики лисячих епізоотій, перевищення щільності популяції лисиць у багатьох районах області, труднощі щодо регулювання чисельності безпритульних тварин у населених пунктах і диких тварин у мисливських і лісових угіддях, прогноз епідемічної та епізоотичної ситуації зі сказу на зимово-весняний період 2019-2020р.р. залишається несприятливим  для всієї території області.

       Найбільш ефективним заходом, який забезпечує захист людей від сказу є імунопрофілактика. Мета імунізації – попередження абсолютно смертельного захворювання у постраждалих від укусів чи ослинення пошкоджених шкірних покривів та слизових оболонок хворою на сказ твариною(екстрена імунізація) та серед професійних груп ризику(планова імунізація – співробітникам ветеринарних лабораторій, собаколовам, мисливцям, єгерам та ін.).

        Імунітет у щеплених після повного курсу імунізації формується через 10-14 днів.

Однією з причин відмов від вакцинації є необхідність придбання вакцини за кошт травмованого, дорога вакцина не завжди доступна.  

 

 

 

      Т. в.о. начальника                                                                         Лідія Плачинда
<<< Повернутись в розділ
Календар
Жовтень 2019
В П В С Ч П С
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2