Калуська районна
державна адміністрація

Центр громадського здоров’я інформує


Шкідливий вплив алкоголю на організм людини

2022.08.23

Алкоголь завдає страшний удар по всьому організму людини. Печінка, серце, мозок, статева система - все це отримує найсильніший удар при вживанні спиртного. Але почати слід по порядку.

            Як відомо, спирт є прекрасним розчинником. Для перевірки візьміть чарку спирту і покладіть у неї на ніч шматок сала та вранці переконаєтеся в цьому особисто. Отже, коли горілка, коньяк, вино чи інший напій, що містить спирт, потрапляє в шлунок людини, частина його потрапляє в кров. В результаті цього еритроцити, що займаються транспортуванням кисню в організмі людини, втрачають свою жирову змазку - вона просто розчиняється. Зазвичай вона дозволяє їм прослизати повз один одного, успішно виконуючи свою функцію. Але коли жирова змазка втрачена, клітини при контакті вже не прослизають мимо, а злипаються. Коли разом з'єднується 6-10 еритроцитів, виходить щось віддалено нагадує гроно винограду. Звичайно, в артерії або вени це «гроно» легко пройде. А от коли воно потрапляє в капіляри, через які еритроцити потрапляють до нейронів мозку, починаються складнощі. Капіляр має розмір, що дозволяє пройти тільки одному еритроциту. Що ж відбувається, коли туди потрапляє гроно? Правильно, капіляр забивається. Нейрон не отримує кисень і гине. Коли нейрони гинуть десятками і сотнями тисяч, людина і відчуває почуття розслабленості - всі проблеми відходять на другий план. Ось тільки чи варто того ця розслабленість? Вже на цьому прикладі стає зрозумілим, яка шкода алкоголю для мозку.

            Шкода алкоголю на організм підлітка

            Ще більш страшної шкоди алкоголь робить для підлітків. Як вже говорилося вище, спиртне ефективно вбиває організм дорослої, зміцнілої людини. Що вже говорити про підлітків, чий організм не встиг зміцніти. Саме у підлітковому віці організм найбільш вразливий - повним ходом йде перебудова організму дитини в організм дорослої людини. І в цей момент по ньому наноситься страшний удар. Звичайно, в цьому випадку шкода алкоголю стає ще більш помітною і страшною. Наприклад, печінка в цьому віці має більш високу пропускну здатність, а крім того її структура не встигла зміцніти. У результаті захворювання печінки можуть бути викликані ліченими грамами спиртного. В цілому ж алкоголь, будь то горілка, вино чи пиво, наносять удар по всьому дитячому організму - печінці, нервовій системі, мозку, дихальним шляхам, зниження імунітету і швидке перетворення в запійного алкоголіка - ось доля дітей, яким батьки в дитинстві не зуміли доступно пояснити чому ж страшно вживати спиртне.

           Шкода алкоголю для жінок

           Можна годинами говорити про шкоду алкоголю для чоловіків. Але ще більш страшний ефект спиртне має на організм жінки. Широко відомо, що жінки значно швидше переходять зі стадії «помірно питущих» у клан алкоголіків. Але навіть не це є найстрашнішою шкодою алкоголю. Насправді шкода алкоголю для жінок криється ще й в іншому. Все-таки практично будь-яка здорова жінка це майбутня мати. Рано чи пізно в ній прокидаються материнські інстинкти. От тільки нерідко вони прокидаються занадто пізно і молода жінка вже встигає наробити стільки помилок, що шкодувати про них їй доведеться до кінця життя.

          Тут слід більш детально розповісти про механізм дії спиртного на організм людини. Як же воно діє на жінок? Щоб зрозуміти це слід взяти шкоду алкоголю для чоловіків і додати до нього високу ймовірність народження дітей-інвалідів.

           Дійсно, спирт, потрапляючи в організм жінки, розноситься кров'ю до всіх органів. Удар наноситься по мозку, печінці та інших життєво важливих органах, як говорилося вище. Але крім того спиртне потрапляє в статеву систему. І тут починаються принципові відмінності. Якщо насіння чоловіка оновлюється за кілька місяців, то жінка отримує запас яйцеклітин один на все життя. І попадання спиртного в цей запас ушкодить хоча б частину з них. Дійсно чимале здивування викликає дивне твердження - хвора дитина народилася через те, що жінка випила пристойну дозу спиртного за двадцять років до її народження. Містика? Нісенітниця? Дурість? На жаль, медичний факт. Просто спирт знівечив клітину, яка визріла і була запліднена через десятки років. Так що, якщо говорити про шкоду алкоголю для жінок, про цей бік шкоди слід згадувати в першу чергу.

          Як уникнути шкоди алкоголю

          Зрозуміло, у кожної людини яка читає цю статтю, виникає питання - як же можна уникнути або хоча б знизити шкоду алкоголю для людини? Відповідь тут дивно проста - відмовтеся від спиртного. Цілком, назавжди і прямо зараз. Комусь це здасться диким і неймовірним - як можна відмовитися від пива, горілки та вина? Проте. тисячі людей в нашій країні і мільйони людей у всьому світі живуть, абсолютно не торкаючись до спиртного. І живуть, треба відзначити, значно довше і щасливіше.

          Щоб усвідомити це слід оцінити шкоду алкоголю в цифрах. Чим нагороджує спиртне своїх вірних прихильників? Всього 30 грамів спирту в день (дві чарки горілки або півтори пляшки пива) дарують людині вірний цироз печінки. Жінкам достатньо і третини від цієї порції. Небезпека інфаркту зростає на 45 відсотків. Ураження коронарних судин - на 48 відсотків. Інфаркт зі смертельними наслідками - на 37 відсотків. Так чи варто випивати ці дві чарки, сплачуючи за це роками життя?

           Якщо вам недостатньо цього, варто трохи копнути історію. Дивно, точно збігаються два показники - число суїцидів на 100 000 чоловік і число випитого спиртного. Крім того збільшення споживання спиртного в країні супроводжується сплеском кримінальної активності. Зрозуміло, збільшується і кількість хворих, які помирають від десятків хвороб, пов'язаних з дією спиртного на організм людини.

           Багатьох людей цікавить шкода алкоголю і пива. На жаль, але в свідомості більшості людей пиво не асоціюється з алкоголем - це просто охолоджуючий напій. Але це не так. Воно також містить чимало спирту, а так як споживається пиво не чарками, а пляшками, то й ефект на організм виявляється дійсно страшний. Причому тут страшний не тільки сам спирт і сивушні олії, але і гормон естроген, що міститься у хмелі. Саме через нього багато чоловіків втрачають силу волі, розпливаються, набувають пивне черево.

           Звичайно, шкода алкоголю і потенція також пов'язані нерозривно. А точніше - шкода алкоголю для здоров'я людини та імпотенція. Зрозуміло, перенасичення чоловічого організму жіночим гормоном знижує статеву активність і потяг до протилежної статі. Тому немає нічого дивного в тому, що багато алкоголіків зі стажем страждають і проблемою імпотенції. Або не страждають? Дійсно, більшості з них уже все одно. Вони не замислюються про подібні речі. Їх цікавить лише одне - де дістати випити. Чи хочете ви такого життя? Або ж ви вважаєте що шкода алкоголю для людини не варта того сумнівного задоволення, яке він приносить?

 

 

 

Лікар з гігієни праці відділення епідеміологічного

нагляду (спостереження) та профілактики неіфекційних

захворювань Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський

ОЦКПХ МОЗ України»                                                                    Анатолій Панасюк
<<< Повернутись в розділ
Календар
Серпень 2022
В П В С Ч П С
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3