Центр громадського здоров’я інформує
31 травня - Всесвітній день без тютюну
2022.05.25
В останній день травня щороку відзначається Всесвітній день без тютюну. Про серйозність проблеми тютюнопаління в світі загалом та Україні зокрема свідчить офіційна статистика: понад 8 мільйонів осіб у світі, з-поміж яких 85 тисяч українців, кожного року помирають від хвороб, спричинених тютюнопалінням, до того ж в нашій державі куріння вважається опосередкованою причиною кожного п’ятого випадку смерті осіб віком понад 35 років. Зважаючи на небезпеку для здоров’я населення, боротьбу з тютюнопалінням в Україні провадять на законодавчому рівні.
Щоб мінімізувати шкідливий вплив тютюнопаління на здоров’я населення, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
Профілактика тютюнопаління повинна бути комплексною і включати всі наступні заходи:
-
Не подавайте дитині приклад. Якщо ви курите, то ваша дитина з величезною часткою ймовірності рано чи пізно візьме в руки сигарету. Тому вам потрібно кинути пагубну звичку. Крім того, важливі і зворотні заходи: подайте дитині позитивний приклад, шляхом занять спортом та фізкультурою.
-
Інформування. Дуже важливо говорити дітям про куріння, а не намагатися повністю вберегти їх від усякої інформації. Ви повинні детально роз’яснити дитині про негативні наслідки куріння.
-
Пропаганда здорового способу життя. Від куріння, алкоголізму та наркоманії є тільки одна серйозна альтернатива – здоровий спосіб життя. Пропагуючи спорт та фізкультуру, ви можете убезпечити підростаюче покоління від попадання в лапи шкідливої залежності. Як вже було сказано вище, для дітей та підлітків дуже велику роль грає навколишнє середовище та люди, які їх оточують. Чим здоровіше суспільство, тим здоровіші виростуть і вони.
-
Заборона тютюнової реклами. У нашій країні на законодавчому рівні заборонена реклама сигарет. З 11 липня 2023 року в Україні вступає в дію Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну», який прирівнює електронні цигарки до звичайних, забороняє рекламу їх в мережі інтернету, в,ч. соціальних мережах. Все це повинно призвести до того, щоб у дитини не виникало зайвого інтересу до тютюну.
-
Заборона на продаж сигарет дітям до 18 років, в т. ч і електронних сигарет. Це міра, яку давно прийняли всі країни світу й Україна теж. На жаль, багато несумлінних продавців дозволяють собі продавати сигарети дітям заради особистої вигоди, а також є такі дорослі, які на прохання дітей самі покупають для них цигарки.
-
Заборона на куріння в громадських місцях. Ще один корисний антитютюновий закон, який останнім часом працює і в Україні. Завдяки йому, діти не тільки уникають негативного прикладу, а й люди без пагубної звички не страждають від пасивного куріння.
-
Маркування упаковки та комбіноване медичне попередження про шкоду куріння (текст та графічне зображення) на пачках тютюнових виробів збільшений з 50 % до 65 % їхньої площі.
Профілактика тютюнопаління серед підлітків – це не тільки профілактика нікотинової залежності, а й збереження здоров’я всієї нації, це реальна можливість збільшити тривалість життя, запобігти розвитку поширених захворювань серцево-судинної системи, хронічних бронхо-легеневих захворювань, раку легень та інших хвороб.
Калуський районний відділ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»
<<< Повернутись в розділ