Калуська районна
державна адміністрація


Вейпінг - шкідливо, чи ні?

2021.05.24

         31 травня - Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров'я ще в 1987 році.

        За останні вісім років поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%. Однак ще й досі, за інформацією МОЗ, більше  7 мільйонів українців курять щоденно. Причому дедалі більше українців надають перевагу електронним пристроям для куріння замість традиційних цигарок, адже вважають їх безпечнішими для здоров’я. Чи так це?

        Електронні сигарети – вейпи – з’явилися як замінники звичайної цигарки на світовому ринку у 2000-х роках. Ідея їх створення належить китайському фармацевту  Хон Лук. У 2013-му вони потрапили і в Україну. У 2014 році слово «вейп» стало найвживанішим та найпопулярнішим у світі, потіснивши «селфі», що свідчить про шалену популярність цигарок, які не мають диму, натомість залишаючи у повітрі туманну хмарку «водяної» пари з фруктовим ароматом.

      «Вейп(інг)» походить від англійського «vape», тобто «вдихати і видихати пар», який утворює електронна сигарета або паровий пристрій. За кілька років розповсюдження земною кулею вейпінг став новою субкультурою серед молоді, що почали називати себе вейперами. Враховуючи те, що е-сигарета заявлена як така, що не має нікотину та смол, часто її «курять» не лише на вулицях, а й в офісах, фойє кінотеатрів та навіть у торгівельних центрах.

       Чи шкідливі е-сигарети?

       Більшість людей купує електронні сигарети через мережу інтернет і ніхто не може достеменно знати, скільки в тому картриджі нікотину. Деякі види електронних сигарет дозволяють самостійно змішувати розчин з різних інгредієнтів, що може призводити до неконтрольованої концентрації нікотину й ароматичних речовин. У результаті таких дій вміст нікотину в крові людини може бути у 20 разів вищим, ніж при викурюванні звичайної цигарки.
        Крім того, побутує міф, що е-сигарети нібито допомагають кинути курити. Однак, всі дослідження, метою яких було оцінити ефективність використання цих пристроїв для відмови від тютюну, не виявили статистично значущої переваги порівняно з нікотинозамісною терапією. Все тому, що основним фактором, який впливає на відмову від куріння, є бажання.
       До того ж, доведено, що ті, хто курить електронні сигарети, роблять це частіше за тих, хто курить звичайні. Виробники почали випускати пристрої у вигляді звичних побутових речей, як-от ручки чи USB-флешки, а це дозволяє використовувати їх будь-де, що може призводити до споживання підвищених доз нікотину та збільшує ризик розвитку нікотинової залежності.
       Ще одним негативним аспектом використання електронних сигарет є те, що деякі дослідження демонструють наявність токсичних металів (кадмій, нікель, свинець) і силікатів у парах пристрою. В електронних сигаретах для генерації аерозолю нікотиновий розчин стикається з нагрівальним елементом, котрий містить важкі метали (олово, нікель, мідь, свинець, хром). Саме тому вчені Каліфорнійського університету провели дослідження пари електронних сигарет на вміст у ній важких металів. Дослідники виявили, що в аерозолі містилося олово, нікель та інші важкі метали в концентрації, що у 100 разів перевищувала концентрацію металів у тютюновому димі сигарет однієї популярної марки. Наночастинки нікелю і хрому, скоріш за все, надходили в аерозоль із нагрівального елемента. А вони здатні легко проникати в альвеоли легень та в артеріальну кров, створюючи локальний токсичний ефект.
         Кожен змінний картридж для електронної сигарети зазвичай містить від 6 до 24 мг нікотину, але деякі з них можуть містити більш як 100 мг. Тому, наприклад, для дитини вагою 30 кілограмів потрапляння в організм 24 мг нікотину загрожує розвитком гострого отруєння чи навіть летальними наслідками.
          У США вейпінг визнали серйозною проблемою на рівні держави і назвали «вейпінговою епідемією». Станом на вересень 2019 року у США зафіксовано 530 випадків захворювань легень та десять смертей від куріння електронних сигарет. Штат Каліфорнія виділив майже 20 мільйонів доларів на впровадження активної рекламної кампанії проти вейпінгу. В Конгресі США оголосили про створення групи законодавців, стурбованих популярністю електронних цигарок серед молоді.

         І хоча в цілому в світі попит на електронні сигарети зростає, однак про конкуренцію звичайним тютюновим виробам говорити поки що рано.

        В Україні регулювання ринку електронних сигарет відсутнє. Не прописано в українському законодавстві також жодних вимог щодо діяльності, пов’язаної з виробництвом, імпортом, оптовою та роздрібною торгівлею електронних сигарет. До того ж, немає визначених вимог до складу та максимально допустимого вмісту нікотину, не встановлено обмежень щодо реалізації та пропагування цих пристроїв. Ні картриджі, ні самі сигарети не підлягають обов’язковій сертифікації. Це розв’язує руки недобросовісним виробникам, які спокійно можуть виготовляти неякісні або зовсім небезпечні підробки.

       У стінах парламенту України з 2020р. розглядають законопроект, який би врегулював ринок електронних сигарет. Він пропонує заборонити їх продаж неповнолітнім, зобов’язати виробників вказувати на упаковках інформацію про протипоказання і можливі ризики для здоров’я, а також заборонити рекламу.

       Зараз у світі почалася боротьба не тільки з тютюнокурінням, а й з електронними сигаретами. Продаж е-сигарет, що містять нікотин, заборонений вже у 13 з 59 країн, де ухвалено закони про регулювання обігу і продажу цих пристроїв. Проте більшість із цих 13 країн повідомляють, що е-сигарети доступні для населення, ймовірно, через незаконну торгівлю і продаж через мережу інтернет.
        Всесвітня організація охорони здоров’я зараз не забороняє, а лише рекомендує громадянам утриматися від придбання та вживання електронних сигарет.   

       Тому кожен обирає наскільки важливим є для нього його ж здоров’я.

 

 

Лікар загальної гігієни Калуської МРФ

ДУ «Івно-Франківський ОЛЦ МОЗ України»                                      Марія Жекало
<<< Повернутись в розділ
Календар
Травень 2021
В П В С Ч П С
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5