Калуська районна
державна адміністрація


Ентеровірусна інфекція та заходи щодо профілактики

2022.05.27

Щорічно у весняно-літній період відзначається ріст рівня захворювання ентеровірусноюінфекцією на території України та інших країн. Ентеровірусні інфекції – група інфекційних захворювань людини, що спричинені ентеровірусами з фекально-оральним механізмом передачі збудників, якахарактеризується різноманіттям клінічних форм. Найчастіше ентеровірусні інфекції маскуються під респіраторні вірусні інфекції. Також існує ризик розвитку важких формзахворювання менінгітом і енцефалітом.Віруси стійкі у зовнішньому середовищі, стійкі до низьких температур, заморожування ірозморожування. При кімнатній температурі здатні виживати до 15 діб. Гинуть при кип’ятінні,висушуванні та дезінфекції.Єдиним джерелом інфекції є людина, хвора клінічно вираженою формою, з безсимптомним перебігом або вірусоносій, який виділяє віруси в навколишнє середовищез випорожненнями, а також через верхні дихальні шляхи.Основні шляхи передачі інфекції: при купанні у відкритих водоймах та вживанні зараженої води, брудних овочів іфруктів, молока та інших продуктів, при чханні, кашлі, спілкуванні.Групи ризику ураження: діти, особливо раннього віку, люди похилого віку та з хронічними захворюваннями.Інкубаційний період складає від 2 до 10 діб.Спостерігаються загальні для всіх форм симптоми:гострий початок з підвищенням температури тіла до 38-39°С, головний біль, болі в м’язах,нудота, блювота., збільшення шийних лімфатичних вузлів.Серед атипових форм найбільш поширена ентеровірусна лихоманка. Хвороба протікаєза типом гострої респіраторної вірусної інфекції. Разом із зазначеними вище симптомамипри цій формі інфекції відзначаються болі у животі, збільшення селезінки і печінки.Лихоманка триває 2-4 дні. Одужання настає протягом 5-7 діб.Із типових форм часто зустрічається ентеровірусна екзантема. Вона характеризуєтьсялихоманкою до 7 днів, появою рясного висипу на 2-3 день.Ще однією з типових форм є герпангіна. Крім загальних для всіх форм хворобисимптомів характерні зміни слизовоіротоглотки: почервоніння, сірувато-білі плями намигдалинах. Папули перетворюються в пухирці діаметром 5 мм, які незабаром лопаються,залишаючи після себе ерозії, покриті сіруватим нальотом з червонуватим віночком.Больовий синдром при герпангіні виражений слабо. Найбільш характерним проявом ентеровірусної інфекції є серозний менінгіт. Хворобапочинається гостро, з лихоманки, інтоксикаціі. Симптоми ураження оболонок мозкуз’являються на 1-3 день хвороби. Лихоманка має двохвильовий характер, симптоми менінгіту з’являються під час другого підйому температури. Характерний інтенсивнийголовний біль, що супроводжується нудотою та блюванням. В межах 3-7 днів синдромрегресує, температура тіла нормалізується. Проте головні болі можуть залишатисяпротягом 10-15 днів.

Ускладнення ентеровірусних інфекцій пов’язані в основному зураженням нервової системи (набряк головного мозку із зупиненням серцевої та легеневоїдіяльності). Також можливий розвиток помилкового крупа у дітей, приєднання вторинноїбактеріальної інфекції з розвитком пневмонії.

Діагностика ентеровірусної інфекції проводиться шляхом лабораторних досліджень. Госпіталізація хворих проводиться за клінічними показаннями.

 Специфічна профілактика не розроблена.Сьогодні вчені працюють над розробкою вакцини. Профілактика ентеровірусних інфекцій включає: контроль забруднення навколишньогосередовища каналізаційними відходами,  благоустрій джерел водопостачання. Необхідно дотримуватися простих правил: вживатитільки якісну кип’ячену воду з перевірених джерел водопостачання або бутильовану сертифіковану  воду, пастеризоване молоко, ретельно мити овочі, фрукти та ягоди,  перед вживанням обдати окропом. вживатипродукти, що пройшли термічну обробку. Слід захищати продукти від комах і гризунів. У час відпочинку, не ковтативоду під час купання у відкритих водоймах. Особливу увагу слід приділити  гігієнічномувихованню дітей і підлітків щодо обов’язкового дотримання ними правил особистої гігієни.

При перших ознаках захворюваннянеобхіднозвернутися до лікаря та не займатися самолікуванням. Краще хворобу попередити, ніж її лікувати.

 
<<< Повернутись в розділ
Календар
Травень 2022
В П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4