Калуська районна
державна адміністрація


Обережно! Бабезіоз!

2022.05.27

Коли говорять “кліщ у собаки”, частіше за все мають на увазі іксодових кліщів — це паразити, що живуть у траві у теплий період року. Саме з цими паразитами пов'язаний бабезіоз — захворювання собак, яке може призвести до смерті дуже швидко, якщо вчасно не надати допомогу. Раніше в Одесі бабезіоз реєстрували вкрай рідко, в основному у собак, яких вивозили за місто. Але в останні роки — дуже часто.

Що таке бабезіоз

Бабезіоз (те ж саме, що піроплазмоз) — це трансмісивне (таке, що передається комахами та кліщами, у цьому випадку кліщами) захворювання. По суті це зараження внутрішньоклітинними паразитами — бабезіями, які потрапляють у кров собаки при укусі кліща.

Бабезії небезпечні тим, що уражають та руйнують еритроцити. Виникає анемія, уражаються життєво важливі органи, у першу чергу нирки.

Симптоми бабезіозу після укусу кліща у собаки такі

 • бліді чи жовті слизові оболонки, 
 • слабкість, 
 • іноді блювота, діарея,
 • концентрований колір сечі, аж до червоно-коричневого,
 • підвищення температури до 40° та вище,
 • відмова від їжі.

Діагностика бабезіозу

• мазок на бабезіоз. Бабезій найлегше виявити в дрібних периферичних капілярних судинах, тому кров беремо з судин вушної раковини,

 • ПЛР-дослідження на бабезіоз,
 • клінічні ознаки.

Лікування собаки після укусу кліща у випадку зараження бабезіозом

Бабезіоз лікується залежно від важкості захворювання. Частіше за все лікування проходить в умовах відділення інтенсивної терапії.

 1. Вводимо препарат, що вбиває бабезій (Піро-стоп або Азидин). Препарати вводимо двічі або більше разів, залежно від важкості хвороби.
 2. Проводимо інфузійну терапію для корекції зневоднення, симптоматичну терапію.
 3. Проводиться кисневу терапію. Це важливо, тому що еритроцити – це ті клітини крови, що переносять кисень до органів, і якщо еритроцити руйнуються та їх стає критично мало, кисню внутрішнім  органам не вистачає.
 4. В тяжких випадках проводимо переливання свіжої цільної крови або еритроцитарної маси. Робимо це для того, щоби відновити кількість еритроцитів в організмі та покращити кровопостачання внутрішніх органів. Перед переливанням еритроцитів чи свіжої цільної крови перевіряємо сумісність донора та реципієнта. Для цього ми використовуємо спеціальні тест-системи на групу крови. Завдяки тому, що в  нашій клініці є банк крови, ми можемо тварині надати допомогу у повному обсязі. 
 5. Постійно моніторимо загальний стан, контролюємо  аналізи – загальний аналіз крови, біохімічні показники нирок, мазки крови на наявність паразита. За їх результатами коректуємо лікування.

В середньому на лікування бабезіозу йде від 2 днів до 3 тижнів. Як правило, прогноз від обережного до сприятливого.

Як уникнути бабезіозу

Профілактика зараження бабезіями — це профілактика кліщів у собак. Регулярно обробляйте собак препаратами від кліщів! Починайте обробітку завчасно, до потеплішання температури, ще краще  впродовж всього року. Не порушуйте  графік обробіток, не чекайте перерви між обробітками! Строго дотримуйтесь інструкції до препарату.

Найефективніші на сьогодні — оральні форми препаратів (таблетки). Такий спосіб особливо актуальний для улюбленців, котрі влітку регулярно плавають. Це буде захищати собаку надійно та безпечно. Таблетки — Сімпаріка, Нексгард Спектра, Бравекто купляйте тільки в спеціалізованих, надійних місцях продажу, стережіться підробок та нелегальних препаратів. Краплі на холку Адвантікс, ошийник від кліщів Форесто також надійні засоби захисту при правильному використанні.

Особливу увагу приділіть, якщо ви з собакою вибираєтесь на природу або на дачу. Якщо кліщів дуже багато, використовуйте додаткові засоби захисту — аерозолі. Обов'язково оглядайте тварин після прогулянки. Кліщі зазвичай локалізуються або в основанні вух, або на вухах, під пахвами, у паху та на геніталіях.

Як діяти, якщо у собаки кліщ

 1. Кліща треба правильно зняти — викрутити. Крутити можна у будь-який бік — по часовій стрілці чи проти. Можна використовувати спеціальні викручувачі кліщів, які продаються у зоомагазинах.
 2. Коли кліща витягли, перевірте, чи дістали його повністю, чи не відірвалася голова. Місце укусу обробіть антисептиком (наприклад, хлоргексидином), тому що може виникнути місцева реакція.
 3. Обов'язково зверніться до лікаря! Це потрібно для пошуку інших кліщів на собаці, бо не завжди власник може помітити усіх паразитів. Крім того,  лікар візьме мазок на бабезіоз. Причому це потрібно робити як відразу, так і на 3, 5, 7 день. Не у кожному мазці крови можна відразу виявити бабезій. На початку захворювання, коли вони не встигли розмножитися, знайти їх непросто. При виявленні бабезій собаці проведуть відповідне лікування.

 

Будьте уважні до своїх улюбленців!

 

 
<<< Повернутись в розділ
Календар
Травень 2022
В П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4