Калуська районна
державна адміністрація


Прогноз розвинку шкідливих організмів в посівах сільськогосподарських культур і плодових насадженннях в 2023 році в Калуському районі

2023.03.06

За вікном березень – перший місяць весни.  І нехай відмітка градусника не надто високо, саме дачники  і сільське населення першими відчувають наближення весни.  Вже пора терміново зайнятися закупівлею насіння і садивного матеріалу. 

  Продовжуємо  обрізку декоративних і ягідних дерев і чагарників.  Якщо синоптики не обіцяють сильних заморозків, заготовляємо з однорічних пагонів живці плодових - яблуні, груші, сливи, абрикоси, вишні та ін, для щеплення і ягідних культур: смородини, агрусу, винограду та інших - для щеплення і для розмноження живцями.  Живці слід зберігати в підвалах або холодильнику.  Для їх кращого збереження кінці гілок потрібно вмочити в розтоплений віск або парафін. Висіваємо  насіння перцю і помідорів на розсаду.

  Щоб зробити правильний вибір при закупівлі  засобів захисту рослин слід знати прогноз фітосанітарного стану  шкідливих організмів в поточному році.То чого ж слід нам очікувати.Велика частина  ріллі  в районі зосереджена в приватному секторі.

  Почнемо з багатоїдних шкідників.На території Калуського району в 2023 році посіви сільськогосподарських культур заселятимутть мишовидні гризуни(польова миша та полівка звичайна).На окремих присадибних ділянках відчутної шкоди може завдати водяний щур(полівка водяна),нори  її значно більші,коли ступаєш на них то ноги провалюються.Також в зоні Височанки,Загір’я,Зеленого Яру та інших населених пунктів присадиби заселятиме ведмедка(капустянка).В посівах культур  де попередником були багаторічні трави культурні рослини пошкоджуватимуться дротяниками(личинками жуків коваликів) та личинками травневих хрущів.Тому якщо ви плануєте посадити на цих ділянках коренебульбоплоди,то заздалегідь придбайте інсектициди-протруйники .Гусениці капустяної совки розвиватимуться в основному на капустах,буряках.Розвиток стеблового (кукурудзяного )метелика проходитиме в основному  на кукурудзі,внаслідок пошкодження її гусеницями цього шкідника стебла падають і ламаються. При теплій вологій погоді рослини можуть пошкоджувати слимаки,які в попередні роки  завдавали відчутної шкоди на присадибах  .Інші види багатоїдних шкідників в нашому районі не матимуть значного поширення.

   Посіви  зернових культур  засмічуватимуть багаторічні коренепаросткові бур’яни(осоти),пирій,підмаренник чіпкий,види мишію,горошок мишачий та інші дводольні бур’яни.В залежності від їх  видів  підбираєте потрібний гербіцид.

  Зі шкідників зернові культури  заселятимуть хлібні блішки,п’явиці,попелиці,хлібні клопи та трипси.Розвиток їх прогнозується в чисельності нище економічного порогу шкодочинності(коло інсектициди не застосовуються).Але все залежить від агрокліматичних умов.З хвороб матимуть найбільше  поширення септоріоз,борошниста роса ,гельмінтоспоріоз,кореневі гнилі,сажкові хвороби.Тому насіння ярих зернових культур бажано перед висівом протруїти.Особливо важливо дотримуватися чергування культур  в просторі і часі на своїх грядках.

Кормові і столові буряки заселятимуть бурякові блішки, попелиці,гусениці капустяної совки.При високій чисельності даних шкідників затосовують дозволені до ви користання в Україні інсектициди.З хвороб  в нашому районі на буряках матиме значне поширення церкоспороз,який щороку спочатку проявляється на столових буряках уже вчервні місяці у вигляді світлих плям з темною облямівкою.При сильному розвитку хвороби гичка повністю всихає.Фомоз буряків розвиватиметься в слабій степені.

  Картопля  в районі займає значну площу. І основна частина площ припадає на індивідуальні селянські господарства.І надалі колорадський жук залишається найнебезпечнішим шкідником картоплі і інших пасльонових культур і для регулювання його чисельності необхідно буде проводити 1-2 обробки.З хвороб на картоплі проявиться альтернаріоз,вірусні хвороби.Але найбільше картопля потерпатиме від фітофторозу.Уражаються листки ,стебла,ягоди і бульби картоплі.Хвороба інтенсивно розвивається  на початку цвітіння.Проводити боротьбу з цією хворобою потрібно починати з профілактичних обприскувань застосовуючи фунгіциди,які дозволені до використання.

 Овочеві культури.Капуста пошкоджуватиметься хрестоцвітніми блішками,які вже при появі перших сходів починають пошкоджувати рослини.Пізніше капусті шкодитимуть капустяні мухи, попелиці,листогризучі гусениці,капустяна міль.З хвороб на присадибах матиме вогнищеве поширення кила капусти. Тому слід витримувати чергування культур на грядках і купляти якісне незаражене хворобою насіння. Також рослини капусти уражатимуться пероноспорозом,фомозом,бактеріозами(рознощиками є сисні шкідники).

 Цибулю пошкоджуватиме цибулева муха. З хвороб уже при висоті рослин 15 см при теплій вологій погоді проявиться несправжня борошниста роса.Також цибулю уражатиме гниль денця та фузаріозне в’янення.

Найшкідливіший фітофаг моркви- моркв’яна муха. У 2023 році підвищений рівень шкідливості мухи ймовірний за умов достатнього зволоження плантацій моркви.

Помідори пошкоджуватимуть колорадський жук .З хвороб проявляться фітофтороз,макроспоріоз,верхівкова гниль,вірусні хвороби.

Огірки в нашій зоні найбільше потерпають від хвороб,особливо від пероноспорозу(несправжньої борошнистої роси)Уражаються переважно листки в усіх фазах розвитку як в закритому так і в відкритому ґрунті. При сильному ураженні посіви огірків за декілька днів гинуть В меншій степені на огірках проявлятиметься  бактеріоз та антракноз.

Плодові насадження.

Встановлення теплої погоди сприятиме виходу з місць зимівлі зимуючого запасу шкідників та активному заселенню ними плодових дерев і пошкодженню вегетативних (бруньки, листя), а з появою – і генеративних органів.

За температури повітря +8-10ºС розпочинається розвиток комплексу шкідників саду (щитівки, попелиці, кліщі, медяниці, тощо), а за температури повітря +12-14 ºС настає період початку їх активної шкодочинності.

По термінах - сірий брунькоїд з’являється першим, згодом виходитимуть яблуневий квіткоїд, букарка, казарка та інші. За температурного режиму, що складається, це може проходити дуже швидко та інтенсивно і може призвести до істотних пошкоджень плодових, зокрема, яблуневим квіткоїдом, одна самиця якого здатна відкласти від 30 до 100 яєць в бутони яблуні, груші, глоду, личинки, що відроджуються, в процесі живлення цілком їх знищують. В зв’язку з вищенаведеним, слід постійно обстежувати сади на наявність заселення садовими довгоносиками та їх шкідливість.

В разі встановлення перевищення економічних порогів шкідливості (ЕПШ) (сірого брунькового довгоносика - 3-5 жуків на 1 м гілок, букарки – 30-40 жуків на дерево, казарки - 7-9 жуків на дерево, яблуневого квіткоїда – 30-40 жуків на дерево при струшуванні або 10-15% пошкоджених бруньок), необхідно проводити захист плодових одним із препаратів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». 

 

При роботі з пестицидами необхідно суворо дотримуватись регламентів застосування препаратів, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.

 

За детальнішою інформацією щодо способів, строків боротьби з шкідливими організмами та застосуванню засобів захисту рослин звертайтесь до спеціалістів управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в  Івано-Франківській області с.Піджужжя ,вул.Шевченка,1,Івано-Франківського району, тел.78-76-67,м.Калуш,вул.Добровлянська,2,тел.6-24-35.

 

ЩЕДРИХ ВСІМ ВРОЖАЇВ.

 

 
<<< Повернутись в розділ
Календар
Березень 2023
В П В С Ч П С
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1