Калуська районна
державна адміністрація

Енергозбереження

 

Інформація щодо програми Енергодім.doc

Програма енергозбереження.docx

Інформаційний_лист_теплопостачальним_організаціям. Додаток_1.pdf

Інформаційний_лист_споживачам_теплової_енергії. Додаток_2.pdf

 

Зроблено потужний ривок у покращенні інвестиційного поля у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики

Інвестиційну привабливість проектів з енергоефективності, «чистої» енергетики та переробки сміття розглянули Голова Держенергоефективності Сергій Савчук разом із Головою Державної інноваційної фінансово-кредитної установиВолодимиром Ставнюкомта заступником голови Фонду державного майна України Юрієм Нікітіним на відкритті «InvestEnergyDay» у Торгово-промисловій палаті України.

Починаючи із 2014 р., Держенергоефективності спільно з урядовцями, парламентарями та експертами запроваджує кардинально нові підходи щодо інвестування та співфінансування проектів «чистої» енергетики та сфери енергоефективності.

Зокрема, механізм співфінансування, покладений в основу програми «теплих кредитів»,дозволив заохотити більше 400 тис. родин до енергоефективності та стимулюватизалучення близько 6,3 млрд грн. в економіку України.

Ще одним ефективним інструментом, який запроваджено для утеплення саме бюджетної сфери, є ЕСКО. Після створення у 2016-2017 рр. відповідної законодавчої бази у цій сфері сьогодні вже реалізуються проекти за понад 140 ЕСКО-договорами на суму більше 120 млн гривень. Це лише старт, адже впродовж лише кількох місяців 2018 р. кількість оголошених ЕСКО-тендерів у Системі електронних публічних закупівель «Prozorro» зросла із 100 до понад 400 таких аукціонів.

Крім цього, тісна співпраця із місцевою владою дозволила створити єдину інформаційну базу потенційних ЕСКО-об’єктів, яка налічує вже понад 16 тис. будівель (http://saee.gov.ua/sites/default/files/documents/ESCO_objects_04_06_2018.xlsx). Тому компанії мають чималий вибір об’єктів для інвестування.
 

Крім цього, Агентство розпочало партнерство у питаннях ЕСКО із центральними органами влади: Міноборони, Міносвіти, Держводагентством, Держстатом, Держпродспоживслужба, Нацкомфінпослуг.

Якщо говорити про «чисту» енергетику, то створення сприятливої законодавчої бази та стимулів активізувало інвесторів. За три рокив українські «зелені» проекти залучено понад 1,1 млрд євро інвестицій. Напривабливості «зеленої» енергетики також наголошував особисто Президент України Петро Порошенко на засіданні Національної інвестиційної ради.

 


 

Електронна торгівля біопаливом – необхідний інструмент для розвитку прозорого та конкурентного ринку виробництва енергії «не з газу» в Україні!

Перспективи запровадження системи електронної  торгівлі біопаливом в Україні за зразком провідних країн ЄС обговорили учасники круглого столу у Комітеті ВРУ ПЕК, що відбувся під головуванням в.о. Голови Комітету Олександра Домбровського, за участю Голови Держенергоефективності Сергія Савчука, керівника проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа» (http://municipalenergy.org.ua) Діани Корсакайте, головию правління Біоенергетичної асоціації України (http://uabio.org) Георгія Гелетухи та експертів.

Під час обговорення присутні відзначили, що в країні збільшується кількість проектів із встановлення твердопаливних котелень, біо ТЕЦ. Лише за останні три роки маємо додаткові майже 2 ГВт потужностей, що генерують тепло з альтернативних джерел. Відповідно зростає і попит на сировину. Наразі, за даними БАУ, майже 90% енергії "не з газу" виробляється із відходів лісового господарства, решта - із відходів агросектору.

«Стрімке введення потужностей на біомасі потребує створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива. Інструментом для цього стане єдина електронна платформа, де здійснюватимуть торгівлю біопаливом всі зацікавлені виробники та споживачі», - повідомив С.Савчук.

Такі електронні платформи торгівлі біопаливом успішно впроваджуються у різних країнах світу, зокрема: «Baltpool» (https://www.baltpool.eu) у Литві, «BiomassPool» (https://biomasspool.com) у Данії, «MinneapolisBiomass Exchange» (https://www.mbioex.com) у США.

Врахувавши іноземний досвід, учасники круглого столу дійшли висновку, що впровадження системи електронної торгівлі біопаливом означатиме для України:

·        зниження і вирівнювання цін на біопаливо;

·        надійність та гарантії постачання сировини;

·        якість біомаси;

·        прозору закупівлю сировини;

·        зростання конкуренції між виробниками, постачальниками, що вплине, у свою чергу, на активізацію ринку.

Зі свого боку, С. Савчук повідомив, що Держенергоефективності разом з Біоенергетичною асоціацією України та проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» вже розроблено відповідний законопроект щодо розвитку торгівлі твердими біологічними видами палива.

Наразі законно проект погоджується із Мінрегіоном для подальшого надання на розгляд та узгодження до зацікавлених центральних органів виконавчої влади.


 

Популярність «теплих кредитів» серед ОСББ стабільно висока

Минулого тижня, з 21 по 25 травня ц.р., ще 103 ОСББ взяли участь в Урядовій програмі з енергоефективності та взяли у банках більше 26 млн грн. «теплих кредитів», що на 2 млн грн. перевищує показники позаминулого тижня, коли близько 100 ОСББ отримали 24 млн грн. на утеплення багатоповерхівок.

«Як бачимо, ОСББ залучають дедалі більші суми коштів на енергоефективні заходи, а це значить, що ОСББ усвідомлюють значущість комплексного підходу до енергомодернізації багатоповерхівки», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Так, за результатами опитування ОСББ, які вже взяли участь у програмі, саме проведення повноїтермомодернізації будинку – утеплення разом із встановленням ІТП з системою автоматичного погодного регулювання– дає можливість фактично вдвічі і більше скоротити рахунки за опалення.

При цьому, населення, яке проживає у приватних будинках, також продовжує дбати про свої оселі та комфорт, проводячи необхідні заходи: встановлювати лічильники, замінювати вікна на енергоефективні, проводити теплоізоляцію стін тощо.

Всього, за минулий тиждень у банках залучено більше 103 млн грн. «теплих кредитів», з них:

- на енергоефективні заходи для ОСББ - 103 кредитина суму більше 26млн грн.;

- на утепленняіндивідуальногожитла- більше 2500кредитівобсягом 75млнгрн;

- на придбаннятвердопаливних котлів- 93 кредитина сумумайже 3млнгривень

Нагадуємо про можливість отримати додаткове співфінансування енергоефективних заходів з місцевих бюджетів. Заходьте на Інтерактивну карту http://saee.gov.ua/uk/programs/map та дізнавайтеся більше про місцеві програми здешевлення «теплих кредитів».

Довідково:

З питань участі у програмі «теплих кредитів» звертайтеся до Call-центру при Держенергоефективності: energoefect@saee.gov.ua, (044) 296-71-60, 292-32-57.

 


 

 

 

Україна та Китай мають значні перспективи посилення співпраці у «чистій» енергетиці, переробці сміття та сфері енергоефективності!

Діючу законодавчу базу та інвестиційно-сприятливе поле для «зелених» інвестицій в Україні презентував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук китайському бізнесу на IIУкраїнсько-китайському форумі економічного співробітництва, організованому ТПП України (https://www.ucci.org.ua) та Китайською асоціацією з розвитку підприємництва за кордоном (http://www.ciodpa.org.cn).

На відкритті Форуму перший Президент України, почесний президент товариства «Україна – Китай» Леонід Кравчук запевнив у важливості та взаємній вигоді партнерства двох країн і наголосив, що Україна як ніколи потребує потужного економічного розвитку та інвестицій, а Китай – надійний партнер у цьому питанні.

Зі свого боку,Сергій Савчук повідомив, що Україна вже започаткувала з Китаєм тісну співпрацю у сфері енергоефективності та «зеленій» енергетиці. Відповідний Меморандум підписано між Держенергоефективності та Національною енергетичною адміністрацією КНР (http://www.nea.gov.cn) у грудні 2017 р. за участю Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва.

На виконання Меморандуму вже проведено низку переговорів із профільними китайськими відомствами.

Також, спільно із китайськими компаніями ініційовано створення спільної Робочої групи з відновлюваної енергетики. У рамках Робочої групи вже опрацьовуються питання обміну досвідом щодо стимулювання впровадження «зелених» проектів, а також можливостей розробки та реалізації спільного пілотного проекту з виробництва біогазу.

Крім цього, Китай, як один із провідних гравців світу у «зеленій» енергетиці,бере активну участь у встановленні нових потужностей відновлюваної енергетики в Україні. Зокрема, нещодавно підписано угоду між компаніями «ДТЕК» (https://dtek.com) та «ChinaMachineryEngineeringCompany» (СМЕС, http://www.cmec.com) щодо будівництва СЕС потужністю 200 МВт поблизу м. Нікополь (Дніпропетровщина).

Водночас, С.Савчукзакликав бізнес-спільноту розширювати партнерство та активно вивчати перспективи впровадження проектів у сфері енергоефективності, «чистій» енергетиці, а також у переробці сміття, зважаючи на такі важливі фактори:

  • стрімко розвивається ринок ЕСКО-послуг, що викликає попит на енергоефективні матеріали та обладнання для утеплення бюджетних установ;
  • збільшуються потужності біогазових установок, що також є сигналом про перспективи цієї галузі;
  • щорічно на сміттєзвалища вивозиться понад 10 млн тонн сміття, що може бути цінним ресурсом для виробництва енергії та встановлення нових генеруючих потужностей;
  • на Інтерактивній карті UAMAP (https://www.uamap.org.ua) опубліковано майже 100 потенційних проектів, які потребують інвестицій на суму 3,4 млрд євро.

 

 

Держенергоефективності та всесвітньо відома японська корпорація «Марубені» розглянули можливість співпраці щодо розвитку проектів «зеленої» енергетики та переробки сміття в Україні

Шляхи українсько-японського партнерства у відновлюваній енергетиці обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із віце-президентом японської компанії «Марубені» (https://www.marubeni.com) ЯмазоеШигеру, який здійснив візит до України з метою зустрічі із Президентом України Петро Порошенком (http://www.president.gov.ua/news/prezident-proviv-zustrich-z-kerivnikami-kompanij-sumitomo-ta-47738) та участі у першому засіданні Національної інвестиційної ради, що відбулося 25 травня у Маріїнському палаці.

Корпорація «Марубені» має понад 100-річну історію роботи у різних секторах економіки та більше 100 філіалів і офісів у 67 країнах світу. У своїй діяльності компанія також активно впроваджує низку проектів із використанням відновлюваних джерел енергії.

Cеред найбільш цікавих – участь у проекті із встановлення сонячної електростанції загальною потужністю 1177 МВт в Об’єднаних Арабських Еміратах (https://www.marubeni.com/en/news/2017/release/201705292.pdf#search=%22jinkosolar%22).

Вже не вперше корпорація цікавиться можливостями співпраці із Україною.

Зі свого боку, Сергій Савчук представив японській стороні значний потенціал «чистої» енергетики в Україні, підготовлену та запроваджену сприятливу законодавчу базу, низку діючих для інвесторів стимулів, позитивну стрімку динаміку введення нових потужностей та нові потенційні проекти, опубліковані на Інтерактивній карті «UAMAP» (https://www.uamap.org.ua).

Також, сторони обговорилиактуальні для українських міст та перспективні для іноземних інвестицій проекти:

  • встановлення сонячних, вітрових електростанцій, когенераційних установок на біомасі, біогазових установок;
  • будівництво заводів із переробки сміття та подальшої генерації енергії.

Держенергоефективностінадастьяпонській компаніїдля вивчення детальну інформацію щодо розвитку відновлюваної енергетики в Україні та низку інвестиційно-привабливих проектів.

 

 

Відшкодування за «теплими кредитами» розпочато: Держенергоефективностівиплатило 4,4 млн грн. учасникам програми у квітні

Усередині квітня державні банки розпочали надавати «теплі кредити» і вже сьогодні, на основі отриманих від фінансових установ зведених реєстрів позичальників,Держенергоефективності здійснило відшкодування учасникам програми у розмірі 4,4 млн гривень.

Зокрема, компенсації виплачено в обсязі:

  • 2,6 млн грн. – домогосподарствам, які утеплювали приватні будинки;
  • 1,8 млн грн. – для ОСББ, які впроваджували енергоефективні заходи у багатоповерхівках;
  • 21,5 тис. грн. – родинам, які встановлювали твердопаливні котли.

Кошти перераховано до Ощадбанку, Приватбанку та Укргазбанку для їх подальшого спрямування на рахунки позичальників.

«Як бачимо, співфінансування заходів з енергоефективності – оптимальний дієвий спосіб допомогти населенню зробити свою оселю більш енергоефективною, комфортною та не переплачувати за комунальні послуги», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Нагадуємо, що обов’язковою умовою для включення банком відомостей до зведеного реєстру позичальників є подання до банкудокументів, що підтверджують:

  • цільове використання кредитних коштів (акт приймання-передачі, товарний чек, видаткова накладна);
  • факт впровадження енергоефективного обладнання та матеріалів (акт виконаних робіт (наданих послуг).

З початку дії програми у 2014 р. і по сьогодні більше 400 тис. родин скористалися «теплими кредитами» на суму 5,5 млрд гривень.

Уряд надав населенню та ОСББ з держбюджету співфінансування на суму майже2 млрд гривень.


 

Держенергоефективності разом із провідними китайськими компаніями обговорили перспективи реалізації спільних інвестиційних «зелених» проектів

Агентство продовжує працювати із китайськими партнерами у рамках Меморандуму про співпрацю України та Китаю у відновлюваній енергетиці, підписаного у грудні 2017 р. за участю Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва.

Зокрема, можливості реалізації спільних інвестиційних «зелених» проектів обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із представниками китайських компаній «HuaweiUkraine» (https://consumer.huawei.com) та «PowerChina» (http://en.powerchina.cn).

Компанія «Power China» займається плануванням, проектуванням та реалізацією великих енергетичних проектів, у тому числі з використанням відновлюваних джерел. Один із потужних нещодавно запроваджених проектів - це вітропарк загальною потужністю 204 МВт в Ефіопії.

Ця компанія не вперше цікавиться українським ринком та вже увійшла до складу українсько-китайської Робочої групи з розвитку «чистої» енергетики, створеної за ініціативи Держенергоефективності разом із Національною енергетичною адміністрацією КНР (http://www.nea.gov.cn).

Компанія «Huawei» є одним із найбільших у світі виробників інверторів, працює у понад 170 країнах світу, має 16 дослідницьких центрів та відома на лише своїми інформаційно-комунікаційними продуктами, а й інноваціями, зокрема, у сонячній енергетиці. Компанія впроваджує digital-технології та постачає інвертори для сонячних електростанцій з метою оптимізації виробництва «чистої» електроенергії (http://solar.huawei.com)

У ході зустрічі Сергій Савчук ознайомив китайську сторону із потенціалом «чистої» енергетики в Україні, стрімким темпом введення нових потужностей, законодавчим підгрунтям та потенційними проектами, що розміщено на карті «UAMAP» (https://www.uamap.org.ua).

Сторони домовилися окреслити конкретні шляхи співпраці у «чистій» енергетиці у рамках Робочої групи та розглянути можливості реалізації проектів за участю китайських технологій та інвестицій.

У свою чергу, представники китайських компаній повідомили про готовність продемонструвати успішно впроваджені проекти у рамках офіційного візиту української делегації до Китаю.

 

 

 

Лише за тиждень населення та ОСББ отримали 140 млн грн. «теплих кредитів», що більше ніж за весь травень минулого року!

Високий попит на Урядову програму підтримки при утепленні житла триває. Минулого тижня учасники програми залучили в державних банках 140 млн грн. «теплих кредитів», що перевищує показники за весь травень 2017 р., коли було одержано 120 млн грн. кредитів.

Зокрема, за тиждень державні банки видали:

  • на утеплення індивідуального житла - 3702 кредити на суму 113 млн грн;
  • на енергоефективні заходи у багатоповерхівках - 104 кредити обсягом 24 млн грн;

на придбання твердопаливних котлів - 98 кредитів на суму 2,6 млн гривень.

2018 рік вирізняється особливою популярністю Урядової програми серед ОСББ.

Лише за кілька місяців 2018 р. ОСББ оформлено майже 400 «теплих кредитів» на суму близько 104 млн гривень. Це майже у 2 рази більше, ніж за весь 2016 р., коли 435 ОСББ залучили 61 млн гривень.

Все це свідчить, по-перше, про суттєве зростання середнього розміру «теплого кредиту» на одне ОСББ, а значить такі позичальники залучають кредити на більш комплексні заходи з енергоефективності.

По-друге, все більше ОСББ довіряють програмі та усвідомлюють її переваги:

  • можливість отримати компенсацію витрат за «теплим кредитом» з державного та місцевих бюджетів;
  • заощадити як при впровадженні енергоефективних зазвичай недешевих заходів, так і після проведення робіт, тобто менше сплачувати за комунальні послуги;
  • модернізувати будинок загалом та підвищити вартість квартир у ньому.

Нагадаю, що серед цьогорічних нововведень - надання відшкодування за кредитами, залученими ОСББ для встановлення електричної системи опалення.

Фото.jpg


За I квартал ц.р. ще близько 550 домогосподарств перейшли на електроенергію з енергії сонця

За перші три місяці ц.р. ще 543приватних домогосподарств встановили сонячні панелі. Це майже втричі більше у порівнянні із аналогічним періодом минулого року, коли на «сонячну електроенергію» перейшли 200 родин.

Таким чином, в Україні, станом на 01.04.2018 р., вже 3553 домогосподарства генерують електроенергію з енергії сонця.

Загальна потужність сонячних панелей, встановлених домогосподарствами, складає 63 МВт.

Сума інвестицій склала понад 64 млн євро.

«Інтерес населення до сонячних панелей пояснюється вигідним та прив’язаним до курсу євро «зеленим» тарифом. Відповідний Закон України від 4 червня 2015 р. № 514-VIII(http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/514-19) розроблено спільно з Держенергоефективності та прийнято Парламентом», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Завдяки удосконаленому та зафіксованому до курсу євро «зеленому» тарифу домогосподарство може продавати надлишок згенерованої «чистої» електроенергії в мережу і швидко повертати кошти, вкладені у сонячні панелі без застережень щодо інфляції.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

тел/факс +38 (044) 590-59-65

www.saee.gov.ua

https://www.facebook.com/saeeUA

https://twitter.com/SAEE_Ukraine

 

За I квартал ц.р. ще близько 550 домогосподарств перейшли на електроенергію з енергії сонця

Популярність «теплих кредитів» стрімко набирає обертів. За минулий тиждень, із 23 по 27 квітня, програмою з утеплення житла скористалися близько 1600 родин на загальну суму майже 81 млн. гривень. Для порівняння за три дні позаминулого тижня видано 270 кредитів на суму 23 млн гривень.

Зокрема, з 23 по 27 квітня надано:

-      на утеплення індивідуального житла - 1433 кредити обсягом майже 50 млн грн.;

-      на енергоефективні заходи у багатоповерхівках - 136 кредитів на суму близько 32 млн грн.;

-      на твердопаливні котли - 27 кредитів обсягом 750 тис. гривень.

ОСББ вражають своєю активністю щодо впровадження енергоефективних заходів. За тиждень ОСББ залучили 136 «теплих кредитів», що майже втричі більше порівняно із попереднім тижнем, коли на утеплення багатоповерхівок видано 50 кредитів.

Статистика яскраво відображає затребуваність громадян у державній підтримці. Попит пояснюється унікальною можливістю отримати чимале відшкодування своїх витрат. Так, наприклад, ОСББ можуть одержати з державного бюджету компенсацію 40-70% суми кредиту, а з місцевого - частину річних чи суми «теплого кредиту».

За роки дії програми маємо чимало випадків, коли учасникам, у тому числі ОСББ, надавали потрійну компенсацію. Так, наприклад, ОСББ «Злагода» м. Харкова встановило ІТП за  231 тис. грн., при цьому:

-      держава повернула 92 тис. грн.;

-      область – 46 тис. грн.;

-      місто – 47 тис. гривень.

Витрати ОСББ склали лише 46 тис. гривень. Окупність ІТП - 2  місяці.

 

 

 

ЕСКО-проекти – це величезний ринок утепленнябудівель обсягом близько 8 млрд євро!

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, відкриваючи IVФорум енергоефективного партнерства у Києві у КВЦ «Парковий» 27 квітня.

Окрім житлового сектору, масштабна термомодернізація необхідна для бюджетної сфери. Це щонайменше 70 тис. дитсадків, шкіл, університетів, лікарень та інших установ.

«Завдяки законодавчим змінам ми дали можливість утеплювати бюджетні установи за ЕСКО-механізмом, тобто за кошти приватних інвесторів. Йдеться про ринок обсягом від 4 до 8 млрд євро. У цьому секторі можуть працювати сотні компаній. Це, у свою чергу, сприятиме підвищенню конкуренцію та якості впровадження енергоефективних заходів», - пояснив С.Савчук.

Цю тезу підтвердив і Віктор Галасюк - Голова Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва:«ЕСКО - одна із найбільших інвестиційних ніш,у тому числі для залучення іноземних капіталовкладень. Мова йде саме про глибинну енергомодернізацію бюджетних установ».

Енергосервісстворює попит на енергоефективне обладнання, будівельні і  теплоізоляційні матеріали, прилади обліку електроенергії, тепла, води тощо, а також на послуги із впровадження заходів з енергозбереження.

Тож, ЕСКО – це не лише спосіб підвищити рівень енергоефективності у бюджетній сфері, а чималий поштовх для активізації бізнесу, створення десятків нових робочих місць і пожвавлення економіки загалом.

 


 

Українські міста доводять: економія енергоспоживання завдяки ЕСКО – 30% і більше!

 

Укладені у 2016 р. перші ЕСКО-контракти вже демонструють свою результативність.

У Миргородському районі Полтавської області за результатами двох ЕСКО-проектів економія газу склала більше 60%, а коштів – біля 1,3 млн гривень.

У Каневі завдяки модернізації освітлення у дошкільному навчальному закладі економія витрат на електроенергію сягнула 70 відсотків.

«У результаті маємо чимале зменшення енергоспоживання та заощаджені кошти, які залишаються у місцевих бюджетах і стимулюють подальший розвиток енергосервісу. При цьому, активізується малий і середній бізнес, зростають виробничі потужності у сфері енергоефективності та збільшується кількість нових робочих місць», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Сторони нещодавно підписаних ЕСКО-договорів також очікують на значний результат. Наприклад, за 6-ма проектами з енергосервісу у навчальних закладах Баришівського району (Київщина) передбачається економія витрат на теплову енергію до 5 млн грн за рік.

Про перспективи ЕСКО в українських містах розповідали представники місцевої влади та інвестори на IV Форумі енергоефективного партнерства.

Олексій Корчміт, радник Голови Держенергоефективності, у свою чергу, висловив переконання: «На сьогодні одне із актуальних питань для всіх ЕСКО-компаній  - це доступ до фінансування та дешевих і довгих кредитних ресурсів. Тож, розвиваючи цю сферу, ми також розраховуємо на іноземні інвестиції. У даному випадку вітчизняні компанії, які взялися за ЕСКО, - взірці для іноземців, які вже приглядаються до нашого ринку».

Якщо зарубіжні компанії побачать успішність ЕСКО-проектів в Україні та швидке повернення інвестицій, то зайдуть на цей ринок і вирішать питання із капіталовкладеннями, особливо у глибинну термомодернізацію будівель, що дає економію енергоспоживання на рівні 50% і більше.

«Тому закликаю вітчизняні компанії бути провідними на ринку ЕСКО в Україні», - підсумував С.Савчук.

 

 


На IV Форумі енергоефективного партнерства’18 Держенергоефективності презентувало успішний старт та плани розвитку ЕСКО-механізму в Україні!

 

ЕСКО стає для України ефективним механізмом термомодернізації бюджетних установ, а також активізації бізнесу та інвесторів у сфері енергоефективності. Таким був лейтмотив IV Форуму енергоефективного партнерства’18, на якому 27 квітня Держенергоефективності зібрало понад 800 учасників: урядовців, парламентарів, представників місцевої влади, бізнесу, іноземних партнерів та громадськість.

  На важливості розвитку сфери енергоефективності в країні наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. За його словами, кожен відсоток зменшення споживання по енергоносіям – це додаткові технології, робочі місця та зменшення валютного навантаження на бюджет країни.

Зокрема, ЕСКО-механізм успішно стартував в Україні завдяки плідній законодавчій роботі Уряду, Парламенту, Держенергоефективності та гравців ринку. У 2015 р. прийнято перші необхідні закони та підзаконні акти.

«В Україні щонайменше 70 тис. бюджетних установ потребує термомодернізації. Тож, завдяки прийнятим законодавчим змінам щодо енергосервісу ми відкриваємо величезний ринок утеплення шкіл, дитсадків, лікарень тощо вартістю до 8 млрд євро», - підкреслив С. Савчук.

«Унікальність енергосервісу полягає у можливості залучати приватний капітал до впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

 

У 2016 р. укладено перші 20 ЕСКО-договорів на суму понад 18 млн гривень. Із моменту запуску спеціального модулю у Системі публічних електронних закупівель «PROZORRO» (https://prozorro.gov.ua) із жовтня 2017 р. і по сьогодні, додатково оголошено 360 ЕСКО-тендерів, а 114 договорів на суму понад 90 млн гривень вже укладено або знаходяться на фінальній  стадії підписання.

«Статистика свідчить про те, що законодавча база дієва. Бізнес все активніше цікавиться ринком енергосервісу та інвестує кошти в енергоефективні проекти у бюджетних установах. Головне те, що при цьому не витрачається жодна бюджетна копійка», - повідомив С. Савчук та пояснив, що інвестор повертає вкладені інвестиції лише за рахунок зекономлених витрат на комунальні послуги та енергоносії.

При цьому, Держенергоефективності спільно з регіонами сформувало базу потенційних ЕСКО-об’єктів, яка вже налічує понад 12 тис. будівель (http://saee.gov.ua/sites/default/files/docs/ESCO_objects_24_04_2018.xlsx).

Агентство додатково підготувало базу більше 2 тис. об’єктів державних установ, які також можуть зацікавити ЕСКО-інвесторів

Про нагальність питання підвищення енергоефективності у бюджетній сфері України розповіли й почесні учасники відкриття Форуму

Блерта Чела, заступник директора ПРООН в Україні, позитивно відзначила прийняті законодавчі ініціативи в Україні щодо енергоефективності у будівлях, запровадження енергосервісу та комерційного обліку теплової енергії і води. Також, Блерта Чела зауважила, що ПРООН плідно працює із муніципалітетами та докладає максимум зусиль, щоб поширювати кращий досвід країн світу у цих сферах.

Підтримує Україну на шляху до зменшення енергоспоживання у найбільших енергоємних секторах і ЄС. У цьому переконав Торстен Веллерт - керівник підгрупи «Енергетика та екологія» Групи з підтримки України Європейської Комісії. Він також підкреслив, що енергосервіс особливо цінний для місцевих громад. Це можливість заощаджені кошти у результаті впроваджених заходів спрямовувати на інші корисні проекти.

Уряд Німеччини – один із головних партнерів України на шляху до енергонезалежності.  В Україні працює потужний кластер із проектів GIZ, задіяних у сфері енергоефективності. Про це заявила Сабіне Мюллер - регіональний директор GIZ Бюро в Україні.

Олександр Домбровський, в.о. Голови Комітету ВРУ ПЕК, окреслив законодавчі перемоги у сфері енергоефективності. На сьогодні завдяки низці прийнятих дієвих законодавчих стимулів економіка країни стає все більш енергоефективною. Наразі важливо пришвидшувати реформи у цьому напрямі.

Віктор Галасюк, голова Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва, наголосив на тому, що енергосервісні контракти створюють величезний інвестиційний ринок в Україні, у тому числі, для іноземних інвестицій. Також, ЕСКО -  це драйвер для розвитку української промисловості та підвищення зайнятості населення

«Все це чудовий приклад того, як законодавчі зміни можуть бути одночасно революційними та надзвичайно корисними для інвестора, суспільства та держави загалом», - підсумував В. Галасюк.

Як повідомив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак,  наразі ведеться робота щодо запровадження ЕСКО-проектів для насосних станцій Держводагентства. Ця ініціатива буде першим досвідом впровадження ЕСКО на об’єктах саме державної форми власності.

Важливо, що закупівлі енергосервісу стали більш прозорими та конкурентними завдяки запуску спеціального модулю у системі «PROZORRO». Про це розповів Максим Нефьодов - перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

 


 

 

Держенергоефективності започатковує співпрацю із міністерствами та відомствами для впровадження енергосервісу на об’єктах державних установ!

На IV Форумі енергоефективного партнерства Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та заступник Міністра освіти та науки України Роман Греба підписали Меморандум про партнерство щодо запровадження енергосервісу для модернізації об’єктів, підпорядкованих МОН (https://mon.gov.ua).

МОН зацікавлене у питаннях енергоефективності. Завдяки активній підтримці Міністерства у лютому ц.р. Агентством проведено семінар з питань ЕСКО за участю представників понад 200 університетів.

У результаті започаткованого діалогу із МОН14університетів надали Агентству дані щодо 150потенційних ЕСКО-об’єктів для публікації на сайті:http://saee.gov.ua/sites/default/files/docs/ESCO_objects_24_04_2018.xlsx.

Інвестори вже зацікавилися 40 об’єктами.

Роман Греба подякував Держенергоефективності за ініціативу щодо співпраці та запевнив у необхідності реалізації ЕСКО-проектів у понад 1000 гуртожитках та більш ніж 2500 будівлях навчальних закладів.

Також Сергій Савчук підписав Меморандум про співпрацю у питаннях ЕСКО між Держенергоефективності та Державним агентством водних ресурсів України (http://davr.gov.ua).

«На сьогодніДержводагентствоє першим центральним органом виконавчої влади, деуспішно завершено 4 тендери щодо впровадження ЕСКО на насоснихстанціях», - наголосив С.Савчук.

Ірина Овчаренко підтвердила, що у галузі водного господарства, яка є досить енергоємною, зроблено перший крок щодо запровадження енергосервісу.

«Щорічно ми витрачаємо біля мільярду гривень на оплату електроенергії. Завдяки ЕСКО можна досягти близько 20% економії енергоспоживання та спрямувати заощаджені кошти на відновлення та модернізацію насосно-силового обладнання. На сьогодні ЕСКО планується по 4 насосним станціям. Тендери проведено і найближчим часом відбудеться затвердження істотних умов договорів. Переконана, що Держводагентство продемонструє приклад успішної співпраці влади та бізнесу і буде взірцем для всіх інших», - наголосила І. Овчаренко.

Крім цього, Меморандуми про партнерство у питання ЕСКО підписано із керівництвом Держпродспоживслужби (http://www.consumer.gov.ua) та Держстату (http://www.ukrstat.gov.ua).

Держенергоефективності продовжить формувати базу потенційних для енергосервісу об’єктів державних установ та надаватиме партнерам усі необхідні консультації у процесі укладання договорів з інвесторами

 

Лише за три дні населення та ОСББ залучили 270 «теплих кредитів» на суму 23 млн гривень!

 

За перші три дні роботи Урядової програми «теплих кредитів» у ц. р., з 18 по 20 квітня, нею вже скористалося 50 ОСББ, залучивши у банках 15 млн грн. на енергоефективні заходи у багатоповерхівках.

Це свідчить про значну затребуваність програми серед мешканців багатоквартирних будинків, які з нетерпінням чекали її відновлення.

Тепер ОСББ-учасники програми мають нагоду одержати відшкодування 40%-70% суми «теплих кредитів». Додаткові компенсації надає місцева влада. Наразі прийнято 128 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», про які можна дізнатися на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

Нагадаємо, що цьогоріч на програму «теплих кредитів» виділено 400 млн. грн., майже половина яких –190 млн грн. – на відшкодування для ОСББ.

Голови ОСББ можуть впевненими, що співфінансування вистачить, у тому числі на проекти з комплексної термомодернізації будинків. Саме глибинні заходи з енергоефективності надають найбільший результат з точки зору економії енергоресурсів: платіжки за опалення зменшуються вдвічі і більше.

Також, впродовж трьох днів видано:

  • 217 кредитів на утеплення приватних будинків на суму майже 8 млн грн.;
  • 3 кредити на встановлення твердопаливних котлів на суму 100 тис. гривень.

 

 

 

За тиждень три українські міста відкрили інвесторам можливості для запровадження 80 ЕСКО-проектів у бюджетній сфері!

 

Лідером у цьому питанні є Київ. Влада столиці затвердила істотні умови для рекордної кількості ЕСКО-договорів – 49 контрактів.

ЕСКО-проекти передбачається впроваджувати у дитячих садочках, школах та різних навчальних закладів Оболонського, Святошинського, Солом'янського, Деснянського та Дарницького районів столиці.

За умовами договорів планується, зокрема, встановлення ІТП із системи автоматичного погодного регулювання або модернізація існуючого обладнання. Строк дії більшості договорів - 5-6 років. Очікувана економія енергоспоживання складе не менше 20%.

Услід за Києвом активно залучають ЕСКО-інвесторів м. Миколаїв та м. Хмельницький.

У Миколаєві затверджено істотні умови для 26 договорів, а у Хмельницькому – для 5 контрактів.

Нагадаємо, що схвалення істотних умов – важлива складова запровадження енергосервісу, передбачена законодавством як додаткова гарантія повернення інвестицій ЕСКО-інвестору.

«Закликаю інші міста до плідної співпраці з компаніями заради підвищення енергоефективності та комфорту у дитсадках, школах, лікарнях та інших бюджетних установах», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Переваги енергосервісу, особливості укладання контрактів та успішні історії запроваджених проектів дізнавайтеся на IV Форумі енергоефективного партнерства «ЕСКО: Успіхи та перспективи. Нові механізми сталого фінансування енергоефективності місцевих громад», який проводить Держенергоефективності 27 квітня 2018 р. у м. Києві у КВЦ «Парковий» (http://saee.gov.ua/uk/events/previews/2261).

Акредитація ЗМІна Форум проходить за тел.: 044 590-59-65, 096 906 85 95, 097 596 70 88 та e-mail: saeepressa@gmail.com.

 

 

Відкрито фінансування програми «теплих кредитів»!, - Сергій Савчук

Відсьогодні усі охочі зробити свій дім енергоефективним та заощаджувати на комунальних послугах можуть скористатися Урядовою програмою «теплих кредитів» в уповноважених банках (Ощадбанк, Укргазбанк, ПриватБанк)та отримати відшкодування у розмірі:

  • 20% – на придбання «негазових» котлів (35% для субсидіантів),
  • 35% – для утеплення індивідуального житла,
  • від 40% до 70% – для ОСББ на утеплення багатоповерхівок.

Приватні домогосподарства та ОСББ також можуть розраховувати на додаткові компенсації від місцевої влади.

На сьогодні діє 128 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», зокрема, у 18 регіонах, 48 районах та 62 містах.

«Для кожної родини є унікальна нагода отримати подвійну, а інколи й потрійну фінансову допомогу при утепленні житла. Тож, звертайтеся до мера міста чи очільника області та дізнавайтеся про додаткову підтримку. Інформація про місцеві програми також є на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/programs/map», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Участь в Урядовій програмі «теплих кредитів» - це нагода:

  • значно заощадити при впровадженні енергоефективних заходів;
  • зменшити комунальні рахунки;
  • підвищити комфорт в оселях;
  • збільшити вартість будинку.

Нагадуємо, що у 2018 р. Уряд виділив 400 млн грн. на компенсації за «теплими кредитами», з яких 190 млн грн. – саме для ОСББ.

З початку дії програми у жовтні 2014 р. і по сьогодні програмою скористалося понад 400 тис. сімей, які залучили більше 5 млрд грн. «теплих кредитів».

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

ПРЕС-АНОНС

27 квітня – IV Форум енергоефективного партнерства’18

«ЕСКО: Успіхи та перспективи.Нові механізми сталого фінансування енергоефективності місцевих громад»

 

27 квітня 2018 р. у м. Києві у КВЦ «Парковий» Держенергоефективності організовує головну подію року у сфері енергоефективності –  IV Форум енергоефективного партнерства’18«ЕСКО: Успіхи та перспективи. Нові механізми сталого фінансування енергоефективності місцевих громад».

Україна твердо крокує шляхом до енергонезалежності!Пріоритетною сферою для реформ у сфері енергоефективності залишаються житлові та громадські будівлі. Лише в бюджетній сфері близько 100 тисяч будівель потребує термомодернізації. За оцінками експертів, на сьогодні потреба в інвестиціях у термомодернізацію будівель бюджетних установ складає від 4,2 до 8,5 млрд дол. США. Для вирішення цього питання широко впроваджуватимуться дієві європейські інструменти підвищення рівня енергоефективності –енергосервіс та енергоменеджмент.

На сьогодні через Систему публічних електронних закупівель “PROZORRO” (https://prozorro.gov.ua) оголошено понад 300 ЕСКО-тендерівна впровадження енергоефективних заходів у бюджетних закладах.

Актуальні питання ринку ЕСКО-послуг будуть обговорюватися на Форумі.

Цьогоріч також планується розкрити переваги впровадження енергосервісу на державних об’єктах, а також реалізації енергоефективних заходів на промислових підприємствах.

Ключові теми Форуму:

  • Енергосервіс: регіони, райони, міста.
  • Енергоефективність державних об’єктів: міжнародні зобов’язання.
  • Іноземний досвід. Новітні інструменти: ЕСКО та револьверні фонди у містах.
  • Нові інструменти підвищення енергоефективності в багатоквартирних будинках.
  • Функціонування енергоменеджменту та стимулювання енергоефективності для промислових підприємств.

 

До участі у Форумі запрошуються:керівництво облдержадміністрацій та обласних рад, міські голови, енергоменеджери, ОСББ, профільні громадські організації, міжнародні проекти, представники промислових підприємств, ЕСКО-компанії, будівельні компанії, виробники енергоефективних матеріалів та обладнання, енергоаудитори, профільні асоціації, ЗМІ та усі зацікавлені.

Організатор –Держенергоефективності.

Співорганізатори:

  • Фонд ім. Фрідріха Еберта в Україні (http://fes.kiev.ua);        
  • Проект ПР ООН «Усунення перепон для залучення інвестицій у підвищення енергоефективності громадських будівель у малих і середніх містах України на основі моделі ЕСКО» (http://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/operations/projects/environment_and_energy/investment-in-EE-in-public-buildings-in-small-cities.html);
  • Проект GIZ «Реформа в сфері енергоефективності України»;     
  • Проект ЮНІДО UKR ІЕЕ «Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України» (http://www.ukriee.org.ua);
  • Проект GIZ «Енергоефективність у громадах ІІ» (http://eeim.org.ua);
  • Проект GIZ «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях»;
  • Українсько-данський енергетичний центр(http://www.udec.org.ua);
  • Проект GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності» (https://www.giz.de/en/worldwide/62497.html);
  • Центр ресурсоефективного та чистого виробництва (в системі ЮНІДО) (http://www.recpc.kpi.ua);
  • Проект ЄС «Угода мерів – Схід ІІ» (http://www.uhodameriv.eu/index_uk.html).  

Відкриття Форуму: 10:00.

Місце проведення: м. Київ, Паркова дорога, 16а, Конгресно-виставковий центр «Парковий».

Програма Форуму:http://saee.gov.ua/sites/default/files/docs/ESCO_FORUM_27_04_2018_2.pdf

Участь безкоштовна!

Реєстраціяобов’язкова за посиланням:https://goo.gl/forms/WZRrCCwEfTT9icZw2

Довідкова інформація щодо участі у Форуміза тел.:044590-59-64таe-mail:3eeforum@gmail.com.

Акредитація ЗМІпроходитьза тел.:044 590-59-65, 096 906 85 95, 097 596 70 88та
e-mail:saeepressa@gmail.com.

 

/images/news/Files/Банер_web-2048x1071.jpg

/images/news/Files/Банер_web-309x297.jpg

/images/news/Files/Програма_ESCO_FORUM_27_04_2018_2.pdf

 

 

Держенергоефективності разом із іноземними партнерами запускає оновлену Інтерактивну карту «зелених» проектів - UA MAP 2.0

Держенергоефективності запускає новий веб-сайт Інтерактивної інвестиційної карти проектів відновлюваної енергетики та енергоефективності України – UA MAP 2.0 (http://www.uamap.org.ua).

Головна мета проекту - сприяння залученню інвестицій у вітчизняні «зелені» проекти.

Сучасний веб-ресурс UA MAP 2.0 працює у вільному доступі для потенційних інвесторів, ініціаторів та всіх зацікавлених у розвитку проектів відновлюваної енергетики та енергоефективності в Україні.

З метою надання підтримки ініціаторам проектів у пошуку інвестицій, UA MAP 2.0 дозволяє додавати потенційні проекти за оновленою формою, яка розроблена відповідно до основних вимог міжнародних фінансових організацій.

"Закликаю представників бізнесу розміщувати на карті потенційні проекти, які потребують інвестицій. Таким чином, інвестор з будь-якої країни світу зможе ознайомитися із пропозиціями, проаналізувати їх та прийняти рішення щодо входження на український ринок. Наразі на карті вже розміщено більше 50 проектів на суму 1,2 млрд євро», - прокоментував Голова Держенергоефективності С.Савчук.

У рубриці «Фасилітація проектів» на сайті UA MAP 2.0 підприємці та інвестори зможуть переглянути корисні електронні брошури щодо реалізації «зелених» проектів та фінансових програм, зокрема:

  1. Покрокова інструкція з реалізації проектів відновлюваної енергетики за «зеленим» тарифомhttp://online.fliphtml5.com/nfuc/ilbi/
  2. Покрокова реалізація проектів виробництва та продажу теплової енергії з біомасиhttp://online.fliphtml5.com/nfuc/cneu/
  3. Ключові міжнародні джерела фінансування/інвестицій в Україну - http://uamap.org.ua/uploads/Ukraine_RE_%20data_on_financing_sources_UA.pdf

Звертаємо Вашу увагу, що наразі база проектів оновлюється та працює в тестовому режимі. Щоб додати проект, необхідно зареєструватися в базі UA MAP за формою реєстрації на головній сторінці веб-сайту www.uamap.org.ua.

Проект UA MAP 2.0 ініційовано ГО «Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку» за активної підтримки Держенергоефективності та у співпраці з Проектом GIZ «Створення енергетичних агентств в Україні».

Створення інструментів для залучення інвестицій у сфери відновлюваної енергетики та енергоефективності на базі UA MAP, а також розробку оновленого веб-сайту UA MAP 2.0 здійснено за підтримки Данського енергетичного агентства та Українсько-данського енергетичного центру (УДЕЦ). 

 

 

 

Сергій Савчук: Україна може заміщувати до 1 млрд м3 газу у рік завдяки використанню сміття для генерації енергії

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи на круглому столі «Використання твердих побутових відходів як джерела енергії для виробництва теплової та електричної енергії в Україні», організованому Держенергоефективності спільно з УСПП.

«У 2017 р. населення, бюджетна сфера та ТКЕ спожили газу на 6 млрд м3 менше порівняно з 2014 роком.Тобто, 1,2 млрд євро не витрачено на закупівлю газу у 2017 році. Наше завдання до 2022 р. – скоротити використання газу на 5 млрд м3. Ми будемо поступово йти до мети, стимулюючи встановлення об’єктів з використанням відновлюваних джерел енергії, у тому числі з відходів», - повідомив С.Савчук.

Наприклад, Швеція переробляє майже 100 % своїх твердих побутових відходів і навіть імпортуєїх з інших країн. У результаті розвиненої інфраструктури на полігони потрапляє лише 1% відходів.

В Україні енергетична утилізація застосовується лише для 1,4% твердих побутових відходів, а відсортовується тільки 5,6% сміття.

«Енергетичний потенціал твердих побутових відходів в Україні досить високий. Щороку збирається 10 млнтонн сміття. У процесі їх перероблення можливо виробити 3,5 млн. Гкал теплової енергії та 1,2 млрд кВт*год електроенергії, а також відсортувати ресурсоцінні компоненти – близько 20% від маси сміття. Потенціал заміщення газу складе до 1 млрд м3 у рік. Мова йде про величезні кошти, які можна заощадити і залишити працювати на економіку країни», - прокоментував С.Савчук.

Щоб досягти таких показників заміщення газу, потрібно законодавчо врегулювати питання використання енергетичного потенціалу сміття. Саме над розробленням відповідного законодавства вже сьогодні працює Держенергоефективності.

Необхідні законодавчі зміни були предметом обговорення на відкритому круглому столі. Реалізація потрібних нормативно-правових норм стане основою для залучення інвестицій у будівництво сміттєпереробних заводів.

Президент УСПП Анатолій Кінах, у свою чергу, зауважив, що Україна має адаптувати національне законодавство щодо поводження із побутовими відходами до стандартів та регламентів ЄС. Також, А. Кінах переконаний, що збір, утилізація та переробка відходів має здійснюватися в рамках державно-приватного партнерства.

Агентством спільно з GIZнапрацьовано економічну модель запровадження переробки відходів з повним використанням їх енергетичного потенціалуна прикладі м. Хмельницький. Ця технологія передбачає будівництво сміттєпереробного заводу, на якому буде відсортовуватися вторинна сировина, а харчові відходи будуть потрапляти убіореактори для анаеробного виробництва біогазу, з якого потім передбачається генерація «зеленої» електроенергії разом з тепловою енергією. Ця модель показала свою життєздатність при інвестиційних витратах 19,4 млн євро. Термін окупності складе 6 років. При цьому, модель не передбачає прямого спалювання відходів.

Проектами з перероблення відходів вже цікавляться інвестори. Зокрема, інтерес виявили представники французької компанії «SUEZ», з якими нещодавно провів зустріч Сергій Савчук, а також інші вітчизняні та іноземні компаній, які охоче взяли участь у круглому столі та обговорили вдосконалення законодавства і реалізацію нових проектів.

Презентація: http://saee.gov.ua/sites/default/files/EfWconcept_15_02_2018.pdf

 

 

 

Україна стала повноправним членом Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA)

 

24 лютого ц.р. Україна набула статусу повноправного члена Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA, http://www.irena.org). Про це йдеться в офіційному документі, опублікованому Міністерством закордонних справ Німеччини: https://www.auswaertiges-amt.de/blob/241662/66101f9c2b110fab420e6b6ff2b46721/statusliste-de-data.pdf.

«Це довгоочікувана подія та результат спільних зусиль Уряду, Парламенту, Держенергоефективності та всієї країни!», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та пояснив, що відповідний Закон України № 2222-VIII(http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2222-viii),розроблений Агентством, прийнято Парламентом 5 грудня 2017 р., а вже 26 грудня минулого року підписано Президентом України П. Порошенком.

Наприкінці січня ц.р.інструмент про приєднання України до Статуту IRENA передано до Депозитарію IRENA -  МЗС Німеччини. Сьогодні Україна- офіційно у складі IRENA.

Для України приєднання до IRENAозначає вихід на міжнародну арену гравців ринку відновлюваної енергетики. Це, безперечно,покращення інвестиційного іміджу держави, широкі можливості залучення найкращих світовихпрактик та технологій, а головне – «зелених» інвестицій.

Участь  України в IRENA дозволить:

  • подавати заявки до Фонду розвитку Абу-Дабі (https://www.adfd.ae) щодо отримання пільгових кредитів на «зелені» проекти (під 1-2 % терміном до 20 років, включаючи 5-річний пільговий період, за умови співфінансування 50% вартості проекту);
  • тісно та плідно співпрацювати із розвинутими державами;
  • мати доступ до передових досліджень, практик та технологій щодо використання відновлюваних джерел енергії;
  • збільшувати інвестиції у вітчизняну відновлювану енергетику;
  • удосконалювати законодавчу базу та розробляти ефективні механізми стимулювання розвитку «чистої» енергетики.

Важливо, що звіти IRENA щодо розвитку відновлюваної енергетики України будуть одним з ключових факторів для інвесторів при прийнятті рішення реалізації проектів у цій сфері.

Крім цього, Україна буде офіційним учасником щорічних засідань Асамблеї IRENA, де законодавці та підприємці більше 150 країн світу визначаютькурс подальших дій та рішень заради зменшення енергозалежності та розвитку «чистої» енергетики.

 

 

Довідково:

Цьогоріч Голова ДерженергоефективностіС.Савчук на чолі української делегації взяв участь у 8-ій сесії Асамблеї IRENA в Абу-Дабі (ОАЕ), де презентував відновлювану енергетику України та закликав представників різних країн світу до співпраці (http://saee.gov.ua/uk/news/2141).

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

 

Вищі навчальні заклади можуть вигідно утеплити свої будівлі завдяки ЕСКО-механізму, не витрачаючи при цьому бюджетні кошти

 

Переваги енергосервісу для підвищення енергоефективності бюджетних установ презентував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представникам понад 100 вищих навчальних заходів на спеціалізованому семінарі, організованому Держенергоефективності у співпраці з Представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні у залі Національного університету харчових технологій.

На важливості впровадження нових фінансових механізмів утеплення навчальних закладів наголосив заступник Міністра освіти України Роман Греба.

«Цінність ЕСКО полягає у тому, що енергоефективні заходи в школах, дитячих садках, лікарнях та інших закладах впроваджуються саме інвесторами. Вкладені кошти компанії повертають виключно за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії», - пояснив С.Савчук.

При цьому, бюджетна установа менше споживатиме енергоресурсів і менше платитиме за комунальні послуги, а в приміщеннях буде завжди тепло та комфортно.

У 2015-2016 р. за ініціативи Держенергоефективності запроваджено законодавчу базу для роботи енергосервісного механізму. Вже у 2016 р. укладено перші 20 ЕСКО-договорів на суму 18 млн гривень. Фактично 20 млн грн. не витрачено з бюджету. Це кошти інвесторів.

У 2017 р. передбачено можливість проведення тендерів на ЕСКО-послуги через Систему публічних закупівельProZorro. Цей крок в рази пришвидшив розвиток цього ринку.

На сьогодні через систему PROZORRO у 23 містах оголошено 326 ЕСКО-тендерів на впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах. З них 156 аукціонів вже завершено та укладено 21 ЕСКО-договір.

С.Савчук відзначив, що ринок ЕСКО-послуг величезний. База потенційних об’єктів енергосервісу, яку веде Агентство спільно з місцевою владою, налічує більше 12 тис. будівель (http://saee.gov.ua/sites/default/files/10.01.18.xlsx).

Тож, Голова Держенергоефективності закликав керівництво та представників університетів проаналізувати потребу в енергосервісі та робити активні кроки щодо запровадження ЕСКО у своїх закладах.

Про особливості укладання ЕСКО-договорів детально розповіврадник Голови ДерженергоефективностіОлексій Корчміт, зауваживши важливий факт, який є вигідним для замовника: «Ефективність впровадження енергосервісного договору полягає у тому, щоб інвестор на тендері запропонував найбільшу економію енергоресурсів та найкоротший термін ЕСКО-договору».

Про практичний досвід впровадження енергоефективних заходів за ЕСКО-механізмом розповіли представники таких компаній: "КиївЕСКО", «ДТЕК ЕСКО», «Український енергетичний траст», "ЕСКО ЮА". Деякі з них вже реалізовуватимуть ЕСКО-проекти, які пройшли відбір через Систему PROZORRO.

Cеред успішних прикладів – реалізація двох ЕСКО-проектів у Миргородському районі Полтавщини. У двох навчальних закладах встановленонове котельнеобладнання. Економія газу склала63%, а коштів – майже 1,4 млн гривень.

Учасники семінару проявили значний інтерес до енергосервісу та мали можливість безпосередньо на заході обговорити можливості майбутньої роботи з інвесторами.

Презентації:

 

  • Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності, "Енергосервіс в бюджетній сфері: Правові засади та зобов’язання Держенергоефективності у 2018 році": http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_Savchuk_16_02_18.pdf
  • Олексій Корчміт, Радник Голови Держенергоефективності, "Впровадження енергосервісу: особливості проектів, перешкоди та можливості для бізнесу і розпорядників бюджетних коштів": http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_Korchmit_16_02_2018.pdf.

 

 


 

 

Держенергоефективності разом з німецькими експертами розглядає можливість впровадження державно-приватного партнерства для енергоефективних заходів в лікарнях

За результатами візиту української делегації до однієї з найбільших європейських лікарень «Charité» (https://www.charite.de) (м. Берлін, Німеччина),  в якій акумульовано унікальний досвід впровадження енергоменеджменту та реалізації енергоефективних заходів, Держенергоефективності разом з німецькими партнерами домовилися про необхідність поширення цього досвіду в муніципальних лікарнях України.

Це питання обговорили у ході зустрічі Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та керівник Проекту GIZ Україна «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях» (https://www.giz.de/en/worldwide/41847.html)  Грегор Брьомлінг.

У ході перемовин сторони розглянули можливість розробки юридичної і техніко-економічної моделі впровадження державно-приватного партнерства для енергоефективних заходів в закладах охорони здоров’я України. Планується розпочинати із запровадження енергоменеджменту, недорогих інвестиційних заходів та оптимізації енерговитрат у будівлі.

 

Сергій Савчук підкреслив: «Пілотний проект енергоефективної лікарні продемонструє на практиці ефективність усіх заходів: енергоаудиту, енергоменеджменту, енергосервісу тощо. Це стане стимулом для мерів українських міст активно долучатися до подібних заходів та мультиплікувати їх».

 

Представники проекту GIZ також наголосили на важливості проведення інформаційних кампаній та засвідчили успішність роботи Агентства у цьому напрямі, зокрема, популяризації переваг енергоефективних заходів у житловому фонді, бюджетній сфері, на промислових підприємствах.

 

Загалом, сторони підтвердили намір продовжити співпрацю і обговорили наступні  спільні кроки створення енергоефективної української лікарні за підтримки та на основі кращих практик  Німеччини.

 

Фото-1.jpg

Фото-2.JPG

Фото-3.JPG

 

 

 

 

 

 

В Україні відбувся перший електронний аукціон із закупівлі енергосервісу для термомодернізації бюджетних установ

30 листопада, вперше в Україні успішно проведено електронний аукціон із закупівліенергосервісув системі електроннихзакупівель«PROZORRO» (https://prozorro.gov.ua). Першим містом, яке випробувало нові процедури закупівель, стало м.Суми (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-10-17-000684-b).

Після затвердження місцевою радою істотних умов енергосервісного договору енергоефективні заходи буде проведеноу спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 10 ім. О. Бутка в м. Суми.

На даний момент в електронній системі закупівель вже оголошено 95 тендерів.

«Сподіваємось, що застосування прозорих механізмів відбору партнерів, готових інвестувати в термомодернізацію бюджетних установ, дасть можливість створити конкурентний та ефективний ринок енергосервісу в Україні», - прокоментував подію Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Агентство закликає місцеву владу активізуватися, визначати потенційні об’єкти для енергосервісу та виставляти їх на торги, а усіх охочих інвесторів - подавати свої пропозиції.

 

МЗС Фінляндії та корпорація NEFCOпідписали угоду про створення цільового фонду для фінансування проектів «чистої» енергетики в Україні

 

29 листопада Міністерство закордонних справ Фінляндії (http://formin.finland.fi) і Північна екологічна фінансова корпораціяNEFCO (https://www.nefco.org) підписали Угоду про створення фонду для фінансової підтримки проектів з відновлюваної енергетики в Україні. Обсяг фонду становитиме 6 млн євро.

Фінсько-український цільовий фонд передбачає надання технічної допомоги та  виділення грантових коштів для підготовки та реалізації проектів «чистої» енергетики в Україні.

Основним координатором роботи фонду з боку України стане Держенергоефективності. Фінансування проектів буде здійснюватися через NEFCO.

Домовленості щодо співпраці України та Фінляндії у відновлюваній енергетиці було досягнуто шляхом підписання Меморандуму про взаєморозуміння між МЗС Фінляндії і Держенергоефективності у січні цього року під час візиту Президента України Петра Порошенка до Фінляндії.

З метою виконання положень зазначеного Меморандуму ініційовано створення цільового фонду. Особливості роботи майбутнього фонду обговорювалися під час офіційного візиту Голови Держенергоефективності Сергія Савчука до МЗС Фінляндії у березні цього року, а також під час його робочої зустрічі із старшим менеджером з інвестицій NEFCO Хеленою Ляхтеенмякі у вересні поточного року у Києві.

 

 

Розроблений Держенергоефективності законопроект щодо розвитку високоефективної когенерації cхвалено Урядовим комітетом

 

30 листопада на засіданні Урядового комітету з питань європейської, євроатлантичної інтеграції, міжнародного співробітництва та регіонального розвитку схвалено розроблений Держенергоефективності законопроект щодо розвитку в Україні високоефективної когенерації.

«Ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів у виробництві енергії – у пріоритеті держави. Щоб раціонально використовувати паливо, у всьому світі сьогодні впроваджують високоефективні когенераційні установки», - прокоментував С.Савчук.

Мета законопроекту – адаптувати українське законодавство до європейського в сфері розвитку високоефективної когенерації.

Законопроектом передбачається:

·        проведення комплексної оцінки застосування високоефективної когенерації (оновлюється кожні 5 років);

·        проведення аналізу витрат і вигід потенціалу високоефективної когенерації для теплогенеруючих об'єктів  > 20 МВт;

·        встановлення кваліфікаційних показників, яким мають відповідати високоефективні когенераційні установки;

·        надання гарантії походження електричної енергії, яка вироблена високоефективною когенерацією.

Прийняття законопроекту сприятиме:

- перебудові діючих теплогенеруючих об'єктів у високоефективні установки комбінованого виробництва електричної та теплової енергії;

- підвищенню ефективності використання палива та зменшення споживання енергоресурсів, у тому числі газу, в суспільному виробництві.

Держенергоефективності висловлює щиру вдячність Віце-прем'єр-міністру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванні Климпуш-Цинцадзе за підтримку законопроекту.

 

 

Агентство закликає місцеву владу активізуватися, визначати потенційні об’єкти для енергосервісу та виставляти їх на торги, а усіх охочих інвесторів - подавати свої пропозиції.

 

 

За неповний 2017 рік більше 1200 родин перейшли на «сонячну» електроенергію, що у півтора рази більше ніж за весь 2016 рік

У III кварталі 2017 року ще 688 домогосподарств віддали перевагу електроенергії з енергії сонця, що на 42% більше порівняно з II кварталом цього року.

Також, це у 3 рази більше ніж за аналогічний період 2016 року, коли лише 195 домогосподарств встановили сонячні панелі. За цей же період 2015 року таких родин взагалі було лише 38. 

Крім цього, у III кварталі 2017 року загальна встановлена потужність сонячних станцій приватних домогосподарств зросла на 49%.

Загалом в Україні станом на сьогодні 2323 родини встановили сонячні електроустановки загальною потужністю 37 МВт і залучили для цього майже 35 млн євро інвестицій.

«Стрімкий попит населення на «сонячну» електроенергію пояснюється прийнятим у 2015 році Законом України № 514-VIII (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/514-19), яким надано вигідний «зелений» тариф з прив’язкою його до курсу євро. Це означає, що домогосподарство може продавати надлишок згенерованої «чистої» електроенергії в мережу і швидко повертати кошти, вкладені у сонячні панелі без застережень щодо інфляції», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Ті, хто встановив сонячні установки потужністю до 30 кВт у 2017 році, можуть реалізовувати «чисту» енергію за тарифом 18,09 євроценти/кВт*год до 2030 року. Тож, усім охочим вигідно окупити сонячні модулі варто поспішити і встановлювати їх найближчим часом.

Переходити на «сонячну» електроенергію також допомагає влада на місцях. Зокрема, на Львівщині з обласного бюджету домогосподарству повертають 22% річних за кредитом на сонячні панелі, а на Житомирщині – 20% суми кредиту.

«Як бачимо, сонячні електроустановки стають доступнішими пересічним громадянам. Це сигнал інвесторам, адже відкривається величезний ринок сонячних панелей, оскільки в Україні 6,5 млн. індивідуальних домогосподарств. Тому будівництво заводу з виробництва сонячних модулів буде вигідною справою та стане позитивним внеском в економіку країни», - підкреслив С.Савчук.

Фото-1.jpg

Фото-2.jpg

Фото-3.jpg

 

Голова Держенергоефективності закликав ЕСКО-компанії брати участь в тендерах на утеплення бюджетних установ через системуProZorro

Вже сьогодні ЕСКО-компанії можуть брати участь у тендерах на утеплення бюджетних установ через систему електронних публічних закупівельProZorro (https://prozorro.gov.ua). Для цього спільними зусиллями Мінекономрозвитку (http://www.me.gov.ua), Держенергоефективності, ДП «ПРОЗОРРО»та експертамизапроваджено спеціальний модуль для ЕСКО-закупівель.

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи 23 жовтня у Будинку Уряду на прес-конференції, присвяченій укладанню ЕСКО-договорів через ProZorro.

«Започаткування модулю з прив’язкою до системиProZorro - це ключове і революційне рішення, яке повністю відкриває ринок ЕСКО-послуг у бюджетній сфері України. Тепер ЕСКО-компанії можуть вільно, у прозорий спосіб, на відкритій площадці змагатися за тендер на впровадження енергоефективних заходів у школах, дитсадках, лікарнях тощо», - пояснив Голова.

Важлива особливість ЕСКО-тендеру полягає у тому, що виграє не той, хто запропонує найнижчу ціну, а той, хто надастьнайвищий показник ефективності енергосервісного договору (NPV). Цей показник визначає потенційну економію коштів на енергоспоживанні та грошову вигоду для бюджетної установи.Водночас, це запорука закупівлі найбільш ефективного та якісного устаткування та матеріалів для проведення робіт.

Станом на 20 жовтня 2017 року вже оголошено понад 20 відкритих торгів з енергосервісу. Очікується, що цього року буде оголошено понад 100 тендерів.

Нагадаємо, що сьогодні ЕСКО-контрактиреалізуються в 4-х регіонах України: Києві, Миргородському районі Полтавської області, Савранському районі Одеської області та м. Канів на Черкащині.В бюджетних закладах встановлюються ІТП, модернізуються системи опалення, освітлення тощо. Інвестори вже почали отримувати повернення вкладених коштів. Бюджетні установи зможуть заощаджені кошти спрямувати на інші енергоефективні проекти.

Довідково:

Прес-конференція відбулася за ініціативи Мінекономрозвитку та ДП «ПРОЗОРРО». Участь у заході також взяли:

·        Максим Нефьодов, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України,

·        ОлексійРябчин, народний депутат України,

·        Євген Харківський, представник ТОВ “КиївЕСКО” (http://kyivesko.com.ua),

·        АнтонПрипіченко, керівник електронного майданчика SmartTender (https://smarttender.biz),

·        Сергій Сокур, генеральний директор ТОВ “ЕНЕРГО-ТЕХ-ІНВЕСТ” (https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/40208132).

Переглянути відеозапис прес-конференції можна на Youtube-каналі Урядового порталу: https://www.youtube.com/watch?v=yMbsHoVqOjA.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Фото-1.JPG

Фото-2.JPG

 

 

Перші електронні майданчики публічних закупівельадаптовано для ЕСКО-тендерів

Перші декількаавторизованих електронних майданчиків публічних закупівель вже можуть проводити електронні аукціони із закупівлі енергосервісу для проведення заходів з енергоефективності у бюджетних установах.

Для цього Мінекономрозвитку, ДП «ПРОЗОРРО» (https://prozorro.gov.ua), міжнародними консультантамиза активної участі Держенергоефективностістворено окремий модуль для закупівельенергосервісу. Така потреба виникла через специфіку ЕСКО, головним чином через відбір переможця тендеру не за найменшою ціною, як при стандартних закупівлях товарів, робіт чи послуг, а за найвищим показником ефективності енергосервісного договору. Цей показник є інвестиційною оцінкою привабливості проекту для замовника – бюджетної установи.

Найближчим часом інші авторизовані електронні майданчики також зможуть долучитися до проведення електронних закупівельенергосервісу. Майданчики готові надавати технічну підтримку для учасників та замовників тендеру. На кожному сайті буде окрема інструкція.

Очікується, що перші електронні ЕСКО-тендери буде проведено вже цього року.

«Запровадження спеціального модулю для електронних закупівельенергосервісу–довгоочікуваний крок для повноцінного запуску ЕСКО-механізму в Україні. Таким чином, відкрито шлях для роботи як замовників, так і потенційних виконавців ЕСКО-послуг», - прокоментував Голова ДерженергоефективностіС.Савчук.

Голова Агентства відзначив, що у тісній співпраці з місцевими органами влади Держенергоефективності сформувало національну інформаційну базу потенційних ЕСКО-об’єктів: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1. Наразі вона налічує понад 11 тис. бюджетних установ, що потребують термомодернізації і можуть бути найбільш цікавими для ЕСКО-компаній з точки зору інвестування.

База таких ЕСКО-об’єктів продовжуватиме розширюватися. Влада на місцях проявляє все більше активності у цьому питанні. Для порівняння якщо у 2016 році до бази внесено 2120 ЕСКО-об’єктів, то цьогоріч – понад 11 тисяч.

Безпосередню роль у цьому процесі відіграла і широко роз’яснювальна кампанія Держенергоефективності. Так, у 2016-2017 роках проведено 20 регіональних роз’яснювальних семінарів для майже 4 тисяч учасників ринку ЕСКО. 

Фото-1.jpg

Фото-2.jpg

Фото-3.jpg

 

За неповний 2017 рік ОСББ залучили вдвічі більше коштів на енергоефективність за програмою «теплих кредитів» ніж за весь 2016 рік

 

За 8,5 місяців поточного року ОСББ та ЖБК взяли в державних банках 560 «теплих кредитів» на суму 120 млн гривень. Це у 2 рази більше ніж за весь 2016 рік, коли ОСББ отримали 435 кредитів на суму 61 млн гривень.

Як розповів Голова Держенергоефективості С.Савчук, у третій рік дії програми «теплих кредитів» інтерес ОСББ до енергоощадності розпалився з більшою силою. Цьому є кілька пояснень. По-перше, мешканці багатоповерхівок бачать успіхи інших учасників програми. По-друге, держава надає ОСББ найбільшу компенсацію – від 40% до 70% суми «теплого кредиту». По-третє, ОСББ можуть розраховувати на додаткове відшкодування відсоткової ставки чи суми кредиту від місцевої влади. У результаті ОСББ мають унікальну нагоду реалізувати необхідні зазвичай недешеві заходи за половину їхньої вартості і навіть менше.

Як свідчить статистика, все більше ОСББ та ЖБК розпочинають свою історію участі у програмі з незначних заходів, поступово приводячи свій будинок до ладу за Урядової підтримки. Так, одеське ЖБК «Приморський 30» залучило 120 тис. грн. на встановлення ІТП у 16-поверховому будинку. Компенсація за кредитом надійшла і з державного, і з міського бюджетів. Рахунки за опалення зменшилися на 30%. Тепер мешканці, задоволені першим проектом, планують вдруге скористатися програмою і замінити вікна в під’їзді на енергоефективні, встановити нові вхідні двері та утеплити горище.

Ті ОСББ, які наважуються на комплексну термомодернізацію будинку, отримують найбільшу економію: вдвічі, а інколи й втричі менше сплачують за опалення.

Загалом, з початку дії програми нею скористалися майже 120 ОСББ та ЖБК, залучивши на утеплення своїх будинків майже 200 млн гривень. Найактивніше до програми долучаються ОСББ Запорізької, Рівненської та Дніпропетровської областей. Найбільшу суму коштів на утеплення, а саме – 37 млн грн., взяли ОСББ Волинської області. 

Фото-1.jpg

Фото-2.jpg

 

«Теплі кредити», ЕСКО, енергоменеджмент, проекти із заміщення газу – все це не лише дієві інструменти підготовки громад до опалювального сезону, але і розвиток економіки місцевих громад!

У День енергоефективності, що відбувся 20 вересня у рамках ХІІІ Українського муніципального форуму в Одесі, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук закликав міських, селищних та сільських голіввикористовувати комплексний підхід до підготовки до опалювального сезону. Мова йде і про «теплі кредити», і ЕСКО, і енергоменеджмент, і проекти із встановлення твердопаливних котелень тощо.

Як пояснив С.Савчук, кожний інструмент з енергоефективності, запропонований державою, - це інвестиція у сталий розвиток місцевих громад. Наприклад, місцеві програми здешевлення «теплих кредитів»  - це додаткова підтримка населення в утепленні свого житла. Завдяки такій допомозі домогосподарства активніше долучаються до енергозбереження, отримують більшу економію витрат на відповідні заходи, а згодом і на комунальні послуги.

ЕСКО-механізм, який наразі реалізується у 5 регіонах країни, - це вигідне партнерство влади та бізнесу, яке веде до утеплення шкіл, дитсадків, лікарень тощо, значної економії енергоспоживання та заощадження місцевих бюджетів на оплаті комунальних послуг.

«На сьогодні Агентство разом з місцевою владою відібрало майже 12 тис. потенційних об’єктів енергосервісу», - нагадав С.Савчук та додав, що ЕСКО-інвестори можуть ознайомитися з цими об’єктами та обрати найперспективніші для роботи на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.

Голова Агентства також закликав представників місцевої влади впроваджувати систему енергоменеджменту у бюджетних закладах. Це першочерговий крок, який вже на першому етапі дасть 10-20 % економії енергоспоживання без додаткових інвестицій. Щоб полегшити роботу над цим питанням, Агентство у співпраці з експертами підготувало методичні рекомендації: http://saee.gov.ua/uk/business/energetichny-audit-ta-manadzhment.

Не обійшов увагою Сергій Савчук і економічну вигоду для громад від реалізації проектів «чистої» енергетики.

За підсумками Дня енергоефективності учасники форуму підготували звернення до вищих органів виконавчої влади щодо якнайшвидшого вирішення питань у сфері житлово-комунального господарства. Зокрема, пропонується продовження програми «теплих кредитів» на 2018 рік, її розширення на управителів житла, прискорення розробки підзаконних актів до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» тощо.

Довідково: День енергоефективності в рамках ХІІІУкраїнського муніципального форумуорганізовано 20 вересня в Одесі Асоціацією міст України (https://www.auc.org.ua)у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (http://www.ifc.org) та Радою голів ОСББ.

Фото-1.JPG

Фото-2.JPG

Фото-3.JPG

 

 

 

Сергій Савчук: Наше завдання - створити інструменти залучення інвестицій в українські «зелені» проекти

«Впродовж останніх трьох років прийнято чимало законодавчих стимулів для виробників «чистої» енергії. Тепер ми працюємо над можливостями збільшення фінансування проектів у цій сфері. Тобто створюємо відповідні фінансові інструменти у співпраці з міжнародними партнерами», - розповів Голова Держенергоефективності С.Савчук в ефірі програми «Час. Підсумки дня» на 5 каналі.

Голова пояснив, що інвестори оцінюють не лише регуляторні механізми та економічну ситуацію в країні, а й безпосередньо рентабельність та окупність проекту, і головне – його якість.

«Тому в рамках підписаних меморандумів про співпрацю України з Фінляндією та Данією ми разом з іноземними партнерами обговорюємо створення можливих механізмів чи фондів, які могли б фінансувати розробку дійсно якісних проектів», - повідомив С.Савчук та додав, що проекти мають бути настільки технічно та фінансово відмінними, щоб потенційний інвестор зрозумів, що проекти дійсно будуть успішними і результативними.

Про те, які ще кроки планує зробити Держенергоефективності, щоб збільшити інтерес бізнесу та інвесторів до ринку відновлюваних джерел енергії, дізнавайтеся з відеозапису програми «Час. Підсумки дня» на 5 каналі: https://youtu.be/LfCvS70sNKQ

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Фото-1.JPG

Фото-2.png

 

 

Держенергоефективності вітає рішення Укргазбанку та IFC посилити співпрацю, що позитивно вплине і на фінансування «зелених» проектів в Україні

 

15 вересня Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у церемонії підписання угоди між провідним українським еко-банком «Укргазбанк» (http://www.ukrgasbank.com) та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC, http://www.ifc.org), відповідно до якої банк приєднується до Глобальної програми торговельного фінансування IFC на суму від 20 млн доларів.

 

Це допоможе збільшити обсяги фінансування зовнішньоекономічних контрактів клієнтів банку та розширити географію партнерської мережі, а також підтримати зусилля, спрямовані на модернізацію економіки та пришвидшення темпів її зростання.

 

«Вітаю рішення IFC та Укргазбанку зміцнити співпрацю, підписавши другу угоду. Впевнений, що вона буде такою ж результативною, як і перша угода, завдяки якій в Україні значно полегшено доступ бізнесу до фінансування проектів з відновлюваної енергетики. Як відомо, з початку роботи з IFC у 2016 році банк надав понад 220 кредитів на «зелені» проекти на суму 6,2 млрд грн. (200 млн євро)», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

 

Як пояснив С.Савчук, все це підтверджує той факт, що бізнес в Україні активізувався і дійсно вкладає кошти у встановлення вітрових, сонячних електростанцій, твердопаливних котелень тощо. Зі свого боку, Уряд абсолютно підтримує цей напрямок. За останні три роки удосконалено законодавче поле, знято суттєві перепони та створено інвестиційно-сприятливі умови для роботи бізнесу у цій сфері.

 

«Сьогодні нам потрібні інструменти фінансування проектів «чистої» енергетики. Це і фонди «зелених» інвестицій, як у Великобританії, і еко-банкінг, який успішно реалізує Укргазбанк у співпраці з IFC, і випуск «зелених облігацій» тощо. Ті фінансові інструменти, які надаватимуть дешеві і довгі кошти, зможуть в рази пришвидшити розвиток відновлюваної енергетики в Україні», - підсумував С.Савчук.

 

На урочистому підписанні угоди були присутні: Голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко,  віце-президент IFC з розвитку нового бізнесу Дімітріс Ціцірагос, керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина, Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, заступник Міністра фінансів України Сергій Марченко та інші гості.

 

Довідково:

Глобальна програма IFC з торговельного фінансування (GTFP, http://www.ifc.org/wps/wcm/connect/Industry_EXT_Content/IFC_External_Corporate_Site/Industries/Financial+Markets/Trade+and+Supply+Chain/GTFP/) сприяє ліквідності торговельних потоків завдяки мережі, яка включає понад 500 банків-партнерів, що допомагає малим та середнім підприємствам отримати доступ до глобальної торгової системи. Загальний обсяг програми складає 5 млрд дол. США. Наразі її учасниками є банки з понад 100 країн світу.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Фото-1.JPG

Фото-2.JPG

Фото-3.JPG

 

 

 

 

Сергій Савчук: 25% енергії з відновлюваних джерел до 2035 року – нова ціль України відповідно до Енергетичної стратегії

Схвалена Урядом Енергетична стратегія України до 2035 року передбачає посилення розвитку відновлюваної енергетики як однієї із складових досягнення енергетичної незалежності. На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час круглого столу “Нова енергетична стратегія України: Інвестиційні можливості та виклики”, проведеного Комітетом ВРУ з питань ПЕК та Міненерговугілля під головуванням народного депутата України Олександра Домбровського.

Схвалена Урядом Енергетична стратегія України до 2035 року передбачає посилення розвитку відновлюваної енергетики як однієї із складових досягнення енергетичної незалежності. На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час круглого столу “Нова енергетична стратегія України: Інвестиційні можливості та виклики”, проведеного Комітетом ВРУ з питань ПЕК та Міненерговугілля під головуванням народного депутата України Олександра Домбровського.

«Нова мета України – досягти 25% енергії з відновлюваних джерел у загальному первинному постачанні енергії до 2035 року.Швидкі темки розвитку відновлюваної енергетики у світі, поступове зменшення вартості проектів у цій сфері дають підстави вважати, що ми зможемо досягти мети. Більше того, прийняті за останні три роки закони стимулювали впровадження «зелених» проектів в Україні, що свідчить, що ми вже на правильному шляху до цілі», - повідомив С.Савчук.

Як пояснив Голова Агентства, ще до прийняття стратегії Україна поставила за мету отримати у 2020 році 11% «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні країни. Це потребує чималих інвестицій, а саме – 12 млрд євро. Тому всі прийняті законодавчі зміни спрямовані на створення сприятливих умов для роботи інвесторів та бізнесу.

Серед ключових реформ - удосконалення та прив’язка до курсу євро «зелених» тарифів на «чисту» електроенергію, впровадження стимулюючого тарифу на тепло «не з газу». Також передбачено законодавством можливість укладати довгострокові договори купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом до 2030 року.

«У найближчій перспективі очікуємо на прийняття ще одного важливого, розробленого спільно з Держенергоефективності законопроекту №6081, який полегшить виробникам «зеленої» електроенергії доступ до мереж. Проектом закону планується обмежити строк дії технічних умов на приєднання до мереж на термін до 3 років. Це дозволить вирішити так звану проблему «безстрокового резервування потужностей», прискорити будівництво об’єктів та уникнути спекуляцій з виданими технічними умовами», - підкреслив С.Савчук та закликав присутніх народних депутатів України проголосувати за законопроект.

Окрім законодавчих змін, Держенергоефективності працює над інструментами залучення інвесторів в Україну. Один з них – це створена за підтримки Уряду Німеччини Інтерактивна карта UAMAP (https://www.uamap.org.ua), завдяки якій інвестор з будь-якої країни світу може ознайомитися із діючими та потенційними проектами в Україні. Наразі на карті вже 40 привабливих бізнес-пропозицій на суму близько 700 млн євро.

Довідково:

Участь в обговоренні завдань, передбачених Енергетичною стратегією України на період до 2035 року, також взяли: народні депутати України - Ольга Бєлькова та Вікторія Войціцька, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Наталя Бойко, представники Делегації ЄС в Україні, USAID, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, ЄБРР, посольств Норвегії, США, Угорщини, Чехії, Франції, Німеччини, Японії, Канади, НАК “Нафтогаз України”, ПАТ “Укргазвидобування”, НАЕК “Енергоатом”, НЕК “Укренерго”.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

Сергій Савчук: Фінляндія готова залучати технології та інвестиції у сферу виробництва енергії з відходівв Україні

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів переговори з представниками фінської компанії «Ferroplan»(https://www.ferroplan.fi/en/main/), яка спеціалізується на реалізації екологічних проектів  з переробки відходів та очистки води.

Наразі компанія вивчає можливості встановлення в українських містах сміттєпереробних заводів з подальшим виробництвом енергії. Такі проекти будуть надзвичайно корисні громадам, адже вирішуватимуть екологічні та енергетичні проблеми. Водночас, для інвесторів важливим питанням залишається рентабельність та окупність встановлення подібних об’єктів.

«Щоб підвищити привабливість цих проектів та зміцнити бізнес-зв’язки двох країн, Уряд Фінляндії розробив умови вигідного кредитування компаній під гарантування фінансовоїкомпанії «Finnvera»(https://www.finnvera.fi)», - розповіли представники компанії та запевнили, що робота фінського бізнесу на таких умовах дозволить пришвидшити виконання підписаного у цьому році меморандуму про співпрацю України та Фінляндії у сфері відновлюваної енергетики.

У свою чергу, С.Савчук запевнив у значному потенціалі використання відходів для виробництва енергії: «Із 10 млн т. відходів в країні можна виробляти 3,5 млн Гкал тепла та 1170 млн кВт*год електроенергії в рік. Це дозволить щорічно заміщувати 700 млн м3 газу».

Крім цього, Агентство розробило фінансову модель заводу з переробки 350 тис. т відходів в рік та виробництва енергії. Потужність об’єкту становитиме 4,5 МВт електроенергії та 41 МВт тепла. Такий проект потребуватиме 41 млн євро інвестицій. Якщо проект реалізовувати на вигідних умовах кредитування, передбачених Урядом Фінляндії, то його окупність буде привабливою.

За результатами зустрічі сторони домовилися продовжити співпрацю та проаналізувати як фінські, так і українські економічно вигідні моделі встановлення потужностей з переробки відходів та виробництва енергії. Надалі Агентство опрацює можливості реалізації таких проектів з мерами різних українських міст.

 

 

Оголошення для органів місцевого самоврядування щодо розрахунку середньозважених тарифів на тепло

 

На виконання вимог Закону України від 21 березня 2017 року № 1959-VІІІ щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел енергії органи місцевого самоврядування та НКРЕКП до 10 числа останнього місяця кожного кварталу мають подавати до Держенергоефективності інформацію для розрахунків середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також її транспортування та постачання.

У свою чергу, Держенергоефективності на основі отриманої інформації буде розраховувати середньозважені тарифи до 25 числа останнього місяця щокварталу та оприлюднювати  їх на офіційному веб-сайті: www.saee.gov.ua.

Нагадаємо, що вищезазначеним Законом запроваджено в Україні стимулюючий тариф для виробників тепла «не з газу». Він становитиме 90 % від діючого для суб’єкта господарювання тарифу на тепло з газу для потреб населення та бюджетних установ. У разі його відсутності тариф складе 90% середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб відповідної категорії споживачів.

Оперативна робота місцевої влади та Держенергоефективності у цьому напрямі дозволить забезпечити вчасне та належне виконання Закону і найголовніше – стимулювати встановлення твердопаливних котелень та когенераційних установок на альтернативному паливі. У результаті місцеві громади отримають дешевше на 10% тепло, активізацію малого та середнього бізнесу, нові робочі місця та економічне зміцнення!

Отже, враховуючи стислі терміни, Агентство просить надати інформацію у паперовому та електронному (saeevde@saee.gov.ua, saeevde@gmail.com) вигляді до 10.09.2017 відповідно до листа та форм:

1. Офіційний лист Держенергоефективності до органів місцевого самоврядування.

2. Форма надання інформації щодо тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб населення.

3. Форма надання інформації щодо тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету.

Ненадання органами місцевого самоврядування зазначеної інформації в повному обсязі у встановлений термін обумовить відсутність можливості виконання положень Закону та поставить під загрозу введення в дію теплогенеруючих установок, що працюють на альтернативних видах палива, до початку опалювального періоду.

У разі виникнення питань, просимо звертатись до Сисоєвої Ірини Георгіївни – заступника директора Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності за тел.: (044) 590-54-09.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

 

 

Відео: енергоефективні поради

Що таке енергоменеджмент?

http://saee.gov.ua/uk/content/video-energoefektyvni-porady

 

 

 

 

 

Сергій Савчук: Інвестори із Швейцарії розглядають можливість виробництва інноваційнихсонячних панелей в Україні

Цьому питанню була присвячена зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука з Даніелем Лепорі – засновником та генеральним директором швейцарської компанії-стартапу«Designergy» (www.designergy.ch), яка займається виробництвом та встановленням інноваційних сонячних панелей на дахах будинків.

Як повідомив Д. Лепорі, компанія створила унікальну технологію інтеграції сонячних панелей в дахове покриття будинку. Так звана «TCR system» має три важливі для кожного домогосподарства переваги: забезпечення високої термоізоляції будинку завдяки ізоляційним матеріалам усередині системи, водонепроникність даху і найголовніше – можливість виробляти електроенергію з енергії сонця.

«Завдяки цій технології вирішуються такі проблеми, як скорочення втрат тепла у будинку та зменшення залежності від традиційних енергоресурсів. Наразі ми розширюємо горизонти та шукаємо нові ринки. У полі зору – Україна, яка має величезний потенціал для електрогенерації з енергії сонця та сприятливі кліматичні умови», - прокоментував Даніель Лепорі та представив зразок «TCRsystem».

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук запевнив Д. Лепорі у тому, що в Україні існують значні можливості для виробників сонячних панелей. Зокрема, у 2015 році разом з Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято Закон України № 514-VIII, яким встановлено та прив’язано до курсу євро «зелений» тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт.

«Цей Закон став стимулюючим фактором длянаселення встановлювати сонячні панелі. З початку його дії попит на «сонячну» електроенергію почав щоквартально зростати на 40-50%. Рекордні показники становили 77,4% в IV кварталі 2016 року та 84,8% в IV кварталі 2015 року. Наразі більше 1600 домогосподарств встановили сонячні панелі. Якщо говорити про потенціал ринку, то він величезний і становить 6,5 млн приватних домогосподарств», - повідомив С.Савчук.

Також, Голова Агентства нагадав про те, що зазначений Закон передбачає надання надбавки до «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва.

Можливості запровадження виробництва швейцарських інноваційних сонячних панелей також обговорювали партнери зазначеної компанії: Стела  Шенвізнер -генеральний директор німецької консалтингової компанії з реалізації проектів сонячної енергетики «StellarSConsult» (stellarconsultllc.com), та Крістіан Шенвізнер - генеральний директор компанії «SeraphimPower», що займається розробкою, виробництвом та продажем сонячних панелей.

За результатами зустрічі сторони домовилися опрацювати фінансову модель виробництва в Україні сонячних панелей за технологією швейцарської компанії «Designergy» та й надалі розвивати співпрацю у цьому напрямі.

 

Сергій Савчук: Щотижня 20-30 ОСББ залучають «теплі кредити», щоб вигідно утеплити багатоповерхівки та заощадити на комунальних платежах

Початок серпня 2017 року демонструє невгамовний інтерес ОСББ до утеплення житла та підготовки до зими. Минулого тижня ще 20 ОСББ скористалися «теплими кредитами» через Ощадбанк та Укргазбанкі залучили 3,3 млн грн. на енергоефективні заходи. Для порівняння минулого року таку суму коштів ОСББ залучали за весь серпень-місяць.

«Як бачимо, цьогорічвсе більше ОСББ завчасно готуються до зими. Їх у цьому переконують ті ОСББ, які вже взяли участь у програмі та пересвідчилися у тому, що енергоефективні заходи – оптимальний спосіб зменшити витрати на комунальні послуги. Наприклад, завдяки комплексній термомодернізації будинку можна вдвічі й більше зменшити рахунки за опалення», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За два роки дії програми «теплих кредитів» нею скористалося вже 1036 ОСББ, залучивши в державних банках на енергоефективні заходи 161 млн гривень.

Нагадаємо, що населення та ОСББ, охочі до енергоощадності, можуть звертатися і до місцевих програм здешевлення «теплих кредитів». Наразі в регіонах повноцінно діють 140 таких програм. Участь як в державній, так і місцевих програмах - нагода отримати подвійну і навіть потрійну безповоротну фінансову допомогу на енергоефективні заходи. Дізнатися, де саме чинні такі програми, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

Фото-1.jpg

Фото-2.jpg

 

 

Державна підтримка енергозбереження.doc

 

 

Сергій Савчук: Понад 10 тисяч бюджетних установ в Україні відібрано для термомодернізації за ЕСКО-механізмом

 

Завдяки тісній співпраці Держенергоефективності з місцевими органами влади вже відібрано понад 10 тисяч бюджетних закладів, що потребують термомодернізації та можуть зацікавити ЕСКО-інвесторів. Інформацію про такі школи, дитсадки, лікарні та інші установи узагальнено у національній базі потенційних об’єктів енергосервісу на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.

«Окрім підготовки законодавчої бази для ЕСКО-механізму та просвітницької роботи у регіонах, ми ініціювали створення бази потенційних об’єктів енергосервісу. Ця база – першоджерело інформації для інвестора, завдяки якій він може порівняти енергоспоживання різних установ та обрати найбільш інвестиційно-привабливі об’єкти для впровадження енергоефективних заходів», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Наразі найактивніше ЕСКО-інвесторів шукають такі регіони, як Київська, Харківська та Чернігівська області. Так, на Київщині вже відібрано близько 2500 закладів, на Харківщині – майже 1200, а на Чернігівщині – понад 900.

Завдяки такій базі бізнес може ознайомитися з технічними та енергетичними характеристиками об’єктів соціальної сфери, проаналізувати їхнє енергоспоживання, дізнатися про особливості тепло- та водозабезпечення, про наявність приладів обліку тощо. Всі ці вихідні дані разом з контактами місцевих органів влади – дороговказ для ЕСКО-інвесторів.

Нагадаємо, що сьогодні тривають роботи за 20-ма укладеними ЕСКО-контрактами в 5 регіонах: Києві, Вінниці, Миргородському районі Полтавської області, Савранському районі Одеської області та м. Канів на Черкащині.Проекти успішно реалізуються, а інвестори вже почали отримувати повернення вкладених коштів. 

 

Петро Порошенко підписав Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»

28 липня Глава держави підписав довгоочікуваний Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

«Цей Закон запроваджує в Україні обов’язковий облік тепла і води. Завдяки цьому споживач платитиме лише за використані ресурси, а монополіст  вже не зможе перекладати на споживача необґрунтовані понаднормові втрати. Крім цього, облік дозволить  контролювати енергоспоживання, стимулюватиме до ощадливого використання тепла і води. Це, у свою чергу, впливатиме на зменшення рахунків за комунальні платежі», – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що Закон розроблено у тісній співпраці з Агентством з метою імплементації низки статей Директиви 2012/27/ЄС про енергетичну ефективність.

Нормами Закону визначено порядок оснащення будівель вузлами розподільчого обліку, їх обслуговування, заміни та абонентського обліку, перелік обов’язкової інформації для формування рахунків за комунальні послуги, загальний порядок доступу до вузлів обліку, відповідальність за невиконання вимог закону.

Протягом одного року з дня набрання чинності Закону монополісти зобов’язані встановити будинкові лічильники тепла, а будинкові лічильники води - протягом двох років. Якщо вони цього не зроблять, саме на них, а не на споживачів, будуть накладатися штрафні санкції.

Також, нарешті в Україні, завдяки цьому Закону буде вирішене питання щодо поквартирного обліку та регулювання споживання тепла у будинках з вертикальною системою опалення. Для цього необхідно буде встановити прилади-розподілювачі та регулятори тепла на всі радіатори опалення.

Підсумовуючи, можна впевнено сказати, що цей Закон допоможе споживачам зменшити рахунки за комунальні послуги, стимулюватиме їх до енергозбереження та приведення своїх будинків до ладу. 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

/images/news/Files/1(16).jpg

/images/news/Files/2(2).png

/images/news/Files/3.jpeg

/images/news/Files/4(10).jpg

 

Закон України «Про енергетичну ефективність будівель»підписано Президентом України

20 липня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про енергетичну ефективність будівель».

«Цей Закон стане основою державної політики щодо скорочення енергоспоживання у будівлях та залучення інвестицій у цю сферу. Саме сектор будівель – один з найбільш енергоємних в Україні», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що Закон розроблено у тісній співпраці з Агентством на виконання 31-ої Директиви ЄС про енергетичну ефективність будівель.

Враховуючи досвід європейських країн, Законом визначеноосновні заходи із підвищення енергетичної ефективності будівель та, що важливо, інструменти їх фінансування. Також планується реалізація національних планів збільшення кількості будівель з близьким до нульового споживанням енергії.

Закон передбачає запровадження сертифікації енергетичної ефективності будівель. В сертифікатах зазначатимуться дані про енергоспоживання будівлі та рекомендації щодо підвищення рівня енергоефективності в ній. Завдяки цьому власники або покупці будинків чи квартир володітимуть актуальною інформацією про енергетичні характеристики будівель.

Також, відповідно до Закону буде створено відкриті бази данихенергетичних сертифікатів будівель, звітів про результати обстеження інженерних систем будівель. Вестиметься і перелік атестованих енергоаудиторів.

В цілому, Закон запроваджує механізм стимулювання підвищення рівня енергоефективності у будівлях, а також передбачає відповідальність за це.

Фото-1.jpeg

Фото-2.png

 

Сергій Савчук: Для ЕСКО-інвесторівзібралипонад 7 тис. потенційних об’єктів, що потребують термомодернізації

У тісній співпраці з місцевими органами влади Держенергоефективності сформувало національну інформаційну базу потенційних ЕСКО-об’єктів: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1. Наразі вона налічує понад 7 тис. бюджетних установ, що потребують термомодернізації і можуть бути найбільш цікавими для ЕСКО-компаній з точки зору інвестування.

«Ця база об’єктів – це результат роботи 20 облдержадміністрацій та 16 міст-обласних центрів, які у співпраці з Держенергоефективності проаналізували енергоспоживання різних бюджетних установ та відібрали найбільш прийнятні для ЕСКО-проектів. Очоливши роботу у цьому напрямі та допомагаючи владі на місцях, Держенергоефективності опублікувало загальнонаціональну базу потенційних об’єктів на своєму сайті», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

База ЕСКО-об’єктів демонструє готовність місцевої влади залучати інвесторів, а також полегшує компаніям пошук об’єктів та аналіз необхідних капіталовкладень.

На сьогодні найбільшу кількість установ, де необхідно впровадити енергосервіс, запропонували Київська та Харківська області. У цих регіонах відібрано понад тисячу об’єктів для ЕСКО-інвестицій.

Широкий вибір бюджетних установ для роботи за ЕСКО-контрактами є у Запорізькій,Рівненській, Миколаївськійобластях.

Нагадаємо, що енергосервіс дозволяє залучати приватні інвестиції в термомодернізацію бюджетних установ. ЕСКО-компанія зацікавлена впровадити найефективніші заходи з енергозбереження, щоб отримати найбільшу економію енергоспоживання. Від цього залежить обсяг повернення інвестицій.

«На сьогодні вже реалізується 20 ЕСКО-контрактів. Інвестори зацікавлені впровадити ще близько 300 проектів. Законодавча база для цього є, роз’яснювальна робота з місцевою владою та громадою триває. Закликаю інвесторів шукати нові об’єкти енергосервісув різних регіонах країни», - повідомив С.Савчук

Фото-1.jpg

Фото-2.jpg

 

 

25 млн грн. на енергоощадність – черговевідшкодування Уряду учасникам програми  «теплих» кредитів

17 липня Держенергоефективності виплатило чергове відшкодування учасникам Урядової програми «теплих» кредитів. Цього разу майже 25 млн грн. перераховано тим, хто залучав кошти на енергоефективні заходи у ПриватБанку у травні.

Найбільшу суму коштів - 24,5 млн грн. – виплачено тим, хто займався утепленням індивідуального житла. Таких домогосподарств налічується понад 5500.

Ще 400 тис. грн. отримало 96 родин, які замінили газові котли на твердопаливні.

«Цього року для всіх, хто хоче скористатися державною програмою безповоротної фінансової допомоги на енергоефективні заходи, створено ще більше можливостей. Стати учасником програми можна через чотири державні банки. Крім цього, нагадую, що програму продовжено. Уряд виділив додатково 300 млн грн. на її фінансування. Тож, усім радимо підготуватися до опалювального сезону. Уряд готовий Вам допомогти у цьому», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

З початку дії програми «теплих» кредитів її учасники отримали з держбюджету близько 1,5 млрд грн. відшкодування.

 

 

Сергій Савчук: Видано найбільший в Україні «теплий» кредит для ОСББ на суму майже 10 млн гривень

Не лише червень побив всі рекорди за популярністю «теплих» кредитів серед ОСББ, але й початок липня засвідчив чималий попит на Урядову програму.

Так, лише за перший тиждень липня 30 ОСББ скористалися «теплими» кредитами на суму 16,1 млн. грн для впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках. Для порівняння за весь червень сума взятих «теплих» кредитів сягнула 18 млн гривень.

Крім цього, минулого тижня взято найбільший за всю історію програми «теплий» кредит у розмірі 9,7 млн гривень. Його оформило одне із київських ОСББ. Як повідомляє Укргазбанк, кредитні кошти строком на 5 років надано на комплексну термомодернізацію багатоквартирного будинку. Заплановано роботи з утеплення зовнішніх стін, заміни вікон на енергоефективні, а також повна реконструкція систем теплопостачання та гарячого водопостачання із використанням відновлюваних джерел енергії.

«Завдяки програмі «теплих» кредитів ОСББ щоразу заощаджують вполовину і навіть більше коштів при утепленні багатоповерхівок. Це одна з причин популярності програми серед ОСББ. Крім цього, мешканці термомодернізованих будинків сплачують набагато менше за комунальні послуги, а вартість утепленої квартири стрімко зростає», – прокоментував результати щотижневого моніторингу програми Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Нагадаємо, що ОСББ-учасники програми «теплих» кредитів отримують з держбюджету відшкодування частини залучених на утеплення коштів, а саме – від 40% до 70%. Також ОСББ можуть скористатися місцевими програмами здешевлення «теплих» кредитів і одержати подвійну, а інколи й потрійну компенсацію. 

Загалом, за два роки дії програми нею скористалося 960 ОСББ, залучивши на енергоефективні заходи понад 144 млн. гривень.

Сергій Савчук: У Iкварталі цього року ще 200 родин встановили сонячні панелі та почали заробляти на «чистій» електроенергії

В Україні спостерігається позитивна динаміка попиту на сонячні панелі з боку населення. Незважаючи на холодну пору року танизку зимово-весняних свят, у I кварталі 2017 року ще 200 родин встановили приватні сонячні електростанції загальною потужністю 3,4МВт.

«За даними нашого моніторингу, з початку року кількість сонячних панелей, які встановили приватні домогосподарства, зросла на 18%, а їхня загальна потужність – на 20%. Такий всезростаючий попит на «чисту» енергію зумовлено запровадженим ще у 2015 році Законом України № 514-VIIIта прив’язаним до курсу євро «зеленим» тарифом на закупівлю електроенергії, виробленої сонячними установками потужністю до 30 кВт.Завдяки цьому тарифуродини можуть продавати надлишок виробленої «чистої» енергії у мережу, а отже – заробляти на цьому», –повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Голова Агентства також нагадав, щодомогосподарства, які встановили сонячні панелі у 2017 році, можуть реалізувати надлишок згенерованоїелектроенергії в мережу за ціною 18,09 євроцента за 1 кВт*год.

«Ми вчергове переконуємося у дієвості розробленого спільно з Держенергоефективності Закону України №514-VIIIвід 04.06.2015 року.Він став потужним стимулом для родин долучатися до альтернативних джерел енергії. З початку дії цього Закону попит на «сонячну» електроенергіющоквартально зростав на 40-50%, а інколи й на 70%. На сьогодні вже більше 1300 сімей фактично повністю забезпечують свої потреби в електроенергії завдяки енергії сонця та ще й щомісяця мають чималий заробіток», - прокоментував Голова Агентства.

 

 

Сергій Савчук: На початку травня, лише за три робочі дні, ще 17 ОСББ поспішили скористатися «теплими» кредитами

Початок травня став для багатьох сімей ідеальною нагодою подбати про утеплення житла. Минулого тижня, впродовж лише трьох робочих днів, ще 17 ОСББ з різних міст країни стали учасниками програми «теплих» кредитів та залучили у державних банках 3,8 млн грн. на реалізацію енергоефективних заходів у своїх будинках. Для порівняння у січні цього року ОСББ використали 1,6 млн грн. на ці цілі, а у лютому – 1,7 млн гривень.

«Все більше ОСББ озираються на успішно утеплені за цією програмою багатоповерхівкита переконуються у перевагах програми. Повернення з держбюджету від 40% до 70% витрат на утеплення, додаткова компенсація відсоткової ставки за кредитом з місцевих бюджетів, зменшення енергоспоживання, скорочення рахунків за комунальні послуги, підвищення комфорту в оселях, збільшення вартості квартир у модернізованому будинку – все це та багато інших позитивних факторів чекає на ОСББ-учасників Урядової програми з енергоефективності», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Голова Агентства також нагадав, що цьогоріч програму удосконалено та розширено кількість банків, які надають фінансування на енергоощадні заходи. Завдяки приєднанню ПриватБанку до програми між банками зросла конкуренція. Це позитивно вплинуло на зменшення відсоткової ставки за «теплими» кредитами.

«Найголовніше те, що у цьому році ми додали нову опцію у програму:  запровадили обов’язковість обліку тепла в багатоповерхівках. Це мотивує ОСББ контролювати ефективність впровадження заходів з енергоефективності», – наголосив Голова Агентства.

Загалом, з початку дії програми її учасниками стали 772 ОСББ, які залучили на термомодернізацію багатоповерхівок 102,3 млн гривень.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Фото-1.jpg

Фото-2.jpg

Фото-3.jpg

 

 

Держенергоефективності спільно з місцевими органами влади започатковує масштабне впровадження енергоменеджменту у бюджетних установах

Голови облдержадміністрацій та міських рад взяли на себе зобов’язання впроваджувати системи енергоменеджменту у школах, дитсадках, лікарнях та інших бюджетних закладах. Надавати їм підтримку у цьому буде Держенергоефективності. Про це йдеться у Меморандумах, підписаних сторонами у ході III Форуму енергоефективного партнерства.

«Це питання назріло вже давно. В Україні налічується близько 78 тис. установ, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів: як державного, так і місцевих рівнів. Витрати енергоресурсів на опалення приміщень в Україні у 2-3 рази вищі, ніж, наприклад, у країнах ЄС. Вирішити це питання можна, впровадивши систему енергоменеджменту на  місцях», – зауважив Сергій Савчук.

«Перевага енергоменеджменту полягає у можливості постійно відслідковувати витрати енергетичних ресурсів та приймати управлінські рішення щодо їх ефективного використання», - підкреслив С.Савчук та зауважив, що при початковому етапі впровадження систем енергоменеджменту без капіталовкладень вже можна досягти від 5% до 10% економії енергоресурсів. Скорочення енергоспоживання сягне 20% за рахунок налагодження енергоефективної експлуатації об’єктів.

«Наша мета - налагодити системну роботу з місцевою владою у питанні енергоменеджменту. Для цього Агентством розроблено та 26 квітня Урядом схвалено План заходів із впровадження систем енергетичного менеджменту в бюджетних установах. Першим кроком до його реалізації стало підписання меморандумів про наміри місцевих органів влади вже сьогодні розпочати реалізацію заходів з енергоменеджменту», - повідомив Голова Агентства.

За умовами Меморандуму місцева влада в регіонах має затвердити положення про впровадження системи енергоменеджменту, започаткувати інститут  енергоменеджерів в бюджетних установах, забезпечити їхню навчальну підготовку та підвищення кваліфікації, контролювати процес реформ та передбачити фінансування для подальшого впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах.

Держенергоефективності, зі свого боку, надаватиме консультації, сприятиме підготовці енергоменеджерів, запровадить національну систему моніторингу функціонування систем енергоменеджменту в бюджетних установах, створить відкриту базу даних енергетичних характеристик таких будівель, а також перелік успішних історій з цього питання. Також планується запровадити рейтингову оцінку діяльності бюджетних установ у сфері енергоефективності.

Найближчим часом в рамках підписаних меморандумів в кожному регіоні країни буде проведено інформаційно-роз’яснювальні заходи з питань енергоменеджменту.

Довідково:

27 квітня в рамках III Форуму енергоефективного партнерства підписано Меморандуми про партнерство щодо запровадження систем енергетичного менеджменту у бюджетних установах з:

·        керівництвом обласних державних адміністрацій: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської;

·        меріями міст: Київ, Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Краматорськ, Кропивницький, Луцьк, Миколаїв, Рівне, Суми, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів, Ніжин, Славутич.

Загалом, підписано 34 меморандуми. Після форуму започаткування співпраці з іншими областями та містами продовжиться.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Фото -1 .jpg

Фото- 2.jpg

Фото-3.jpg

 

 

Сергій Савчук: У березні українці-учасники програми «теплих» кредитів залучили на енергоефективні заходи рекордну суму коштів – півмільярда гривень

У березні понад 25 тисяч родин стали учасниками Урядової програми "теплих" кредитів та залучили на реалізацію енергоефективних заходів у своїх оселях 509 млн гривень. Це абсолютний рекорд, досягнутий вперше за три роки дії програми. Ця сума коштів у півтора рази та навіть удвічі перевищує показники кращих періодів програми. Наприклад, у листопаді 2015 року за місяць сім'ї отримували разом близько 300 млн гривень.

"Результати моніторингу дії Урядової програми у 2017 вражають. Вони вчергове доводять, що довіра українських родин до програми зросла в рази. Все більше сімей усвідомлюють подвійну вигоду від участі у програмі, а саме - можливість двічі заощадити. Спочатку, під час придбання необхідних матеріалів та обладнання, Уряд відшкодує частину суми "теплого" кредиту, а згодом після впровадження заходів з енергоефективності сім'я заощаджуватиме чималі суми бюджету на оплаті комунальних послуг", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Як показує моніторинг програми, рекордним виявився і останній тиждень березня. Лише за п'ять робочих днів, з 27 по 31 березня, більше 7 тисяч сімей звернулися до Урядової програми. Разом вони отримали в державних банках "теплих" кредитів на суму майже 154 млн гривень. Зокрема,

-       219 родин придбали твердопаливні котли, витративши на це 4,1 млн. гривень;

-       більше 6800 сімей отримали в банках 147,5 млн. грн на утеплення приватного житла;

-       ОСББ та ЖБК залучили 2,2 млн. грн. на реалізацію 11 енергоефективних проектів у багатоповерхівках.

Загалом, з початку дії програми нею скористалося понад 240 тисяч родин, які отримали в банках більше 3,2 млрд грн. на впровадження різних енергоефективних заходів: заміна газових котлів на твердопаливні, встановлення нових енергоефективних вікон, утеплення будинків, облаштування ІТП, встановлення приладів обліку тепла, води, багатозонних лічильників електроенергії, модернізація освітлення тощо.

Окрім Урядової фінансової допомоги, населення може отримати додаткову підтримку і на місцях. Завдяки тісній роботи Держенергоефективності з місцевими органами влади в регіонах прийнято понад 240 місцевих програм додаткового відшкодування частини суми чи відсотків за "теплими" кредитами. Перевірити, чи є у Вашому місті, районі, області така програма, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

 

 

Україна переймає досвід Фінляндії.dox

 

Українці активно впроваджують енергоефективні заходи.docx

 

Сергій Савчук: Комітетом ВРУ з питань ПЕК схвалено законопроект, який дозволить полегшити підключення до мереж обєктів з відновлюваної енергетики

15 березня 2017 року члени Комітету ВРУ з питань ПЕК схвалили розроблений спільно з Держенергоефективності законопроект № 6081, який дозволить полегшити підключення до мереж об’єктів з відновлюваної енергетики та вирішити проблему так званого «резервування» потужностей.

«Сьогодні один з факторів, що стримує розвиток сфери електрогенерації з відновлюваних джерел енергії, - це проблема «резервування» потужностей, які не використовуються.Наразі з можливих 5,2 ГВтпотужностей об’єктів відновлюваної енергетики вже на 4,4 ГВт видано технічних умов на приєднання. При цьому, будівництво більшої частини об’єктів з різних причин не завершено,а нові інвестори, які готові впровадити свій проект, вимушені шукати нові точки приєднання. Корінь цієї проблеми – безстрокова дія технічних умов», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Як пояснив Голова Агентства, ця проблема потребує термінового рішення. Тому Агентством разом із народними депутатами України розроблено законопроект, який передбачає обмеження строку дії технічних умов на термін до 3 років.

«Ми переконані, що технічні умови з визначеним строком дії стимулюватимуть інвесторів вчасно завершувати будівництво об’єктів.Крім цього, прийняття законопроекту дозволить розблокувати більше 4 ГВтзарезервованих потужностей об’єктів відновлюваної енергетики, на які вже видано технічні умови», - підсумував Голова Агентства.

Загалом, після обговорення народні депутати України вирішили рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект  у першому читанні за основу.

 

Сергій Савчук: Україна переходить від застарілих адміністративних до європейських стимулюючих методів регулювання відносин у сфері енергоефективності

 

Сьогодні, 15 березня 2017 року, на засіданні Комітету ВРУ з питань ПЕК схвалено розроблений Держенергоефективності законопроект№4595, який має на меті привести неактуальні законодавчі акти з питань контролю у сфері енергозбереження у відповідність до чинного законодавства та правової практики країн ЄС.

Як пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, з 2012 році із Закону України «Про енергозбереження» виключено норми щодо обов’язковості державного контролю у сфері енергозбереження. У зв’язку з цим, виникла необхідність внестизміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про енергозбереження" та "Про теплопостачання" та вилучити кілька статей.

«Відповідно до цих статей максимальна санкція за порушенняефективної експлуатаціїпаливовикористовуючого устаткування становить сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це на сьогодні 1700 гривень, що при нинішній вартості енергетичних ресурсів не можна вважати адекватним заходом відповідальності», - повідомив Голова Агентства.

«Подібних заходів контролю немає в жодній розвиненій країні. Україні потрібно переходити від застарілих адміністративних неефективних методів регулювання до європейських механізмів стимулювання та фіскальних інструментів. Мова йде про  екологічні та енергетичні податки та збори», - наголосив Голова Агентства та додав, що, наприклад, в Австрії, Бельгії, Великій Британіїстягується енергетичний податок за споживання електроенергії, газу, нафти і бензину, що перевищує встановлені норми. У Нідерландах, Данії,  Фінляндії, Швеції для промислових споживачів існує екологічний податок на викиди СО2 за споживання нафтопродуктів, вугілля і природного газу.

«Агентство вже працює над впровадженням подібних механізмів в Україні, - підкреслив С. Савчук. - Крім того, Агентство розробляє законопроект про енергоефективність, який буде містити систему зобов’язань виробників енергії щодо скорочення кінцевого споживання енергоресурсів, вимоги щодо енергетичного аудиту та інші заходи державного контролю, притаманні розвиненим країнам та передбачені законодавством ЄС».

Загалом, члени Комітету ВРУ з питань ПЕК вирішили рекомендувати Парламенту прийняти зазначений законопроект у першому читанні за основу.

 

 

Сергій Савчук: Закликаю парламентарів прийняти законопроекти з енергоефективності, які дозволять заощадити мільйони кубів газу, запровадити широкомасштабну термомодернізацію та виробляти «чисту» енергію в Україні

 

14 березня 2017 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у спільній робочій нараді членів Комітету ВРУ з питань ПЕК та Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, яку було присвячено обговоренню пакету законопроектів з енергоефективності.

«Сьогодні існує гостра необхідність в активізації зусиль усіх гілок влади, особливо законодавчої, для вирішення питань зменшення та заміщення споживання традиційних енергоресурсів, розвитку відновлюваної енергетики в Україні. Для цього напрацьовано законопроекти, які вже знаходяться на порядку денному в Парламенті і потребують нагального прийняття. Ключовим є законопроект № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла «не з газу». Завдяки цьому проекту Закону потенційний інвестор, який вкладатиме кошти у проекти із заміщення газу та встановлюватиме твердопаливні котельні, отримає гарантований тариф на тепло «не з газу» на рівні 90% від «газового» тарифу», - повідомив Сергій Савчук.

Як пояснив Голова Агентства, спільними зусиллями народних депутатів України, експертного середовища та Держенергоефективностітакож розроблено законопроект №4549 щодо удосконалення ЕСКО-механізму для утеплення будівель бюджетних установ.

«Ви знаєте, що енергосервіс – це можливість залучити приватні кошти в енергоефективні заходи і не використати при цьому жодної бюджетної копійки. Це близько 5 млрд доларів інвестицій в термомодернізацію будівель бюджетної сфери. На сьогодні тривають роботи за 19-ма ЕСКО-контрактами на суму 7 млн гривень, а інвестори вже починають повертати свої інвестиції», - нагадав Голова Агентства та відзначив, що законопроект № 4549 дозволить застосовувати електронні аукціони та майданчик PROZORRO для закупівельенергосервісу. Саме за цим законопроектом – відкриття шляху для широкомасштабної термомодернізації українських шкіл, дитсадків, лікарень тощо та створення комфортних умов перебування у них.

Сергій Савчук зауважив, що два зазначені законопроекти вже на порядку денному у Парламенті. Тому закликав представників парламентського корпусу уважно поставитися до голосування та зробити правильний вибір на користь енергетичної незалежності країни.

Актуальним є нещодавно зареєстрований у Парламенті законопроект № 6081, який має на меті – вирішити проблему із зарезервованими, але не використаними потужностями у сфері відновлюваної енергетики та полегшити доступ до мереж  нових об’єктів. «Ми пропонуємо обмежити дію технічних умов на приєднання «зелених» об’єктів до мереж на термін до 3 років.Прийняття цього законопроекту дозволить розблокувати зарезервовані 4 ГВтпотужностей об’єктів відновлюваної енергетики, на які видано технічні умови, та стимулюватиме нових інвесторів до впровадження нових «зелених» проектів», - підкреслив Голова Агентства.

До пакету законопроектів у сфері енергоефективності також входять:

-       законопроект № 4941-д«Про енергетичну ефективність будівель»;

-       законопроект  № 4901 «Про комерційний комунальних послуг».

 

Сергій Савчук: Довгострокові контракти на продаж «зеленої» електроенергії – це та гарантія, на яку чекають інвестори та розробники проектів для безперешкодного залучення фінансування

 

15 березня 2017 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів зустріч з представниками компанії «KhmelnytskyBioPowerPlant LLC», яка планує встановити поблизу міста Хмельницького електростанцію потужністю 44МВт, яка працюватиме на соломі.

У ході розмови  сторони обговорили перспективи реалізації такого проекту в Україні. Зокрема, НейлРузерфорд, директор компанії, запевнив у тому, що проект буде успішним і рентабельним. Для будівництва станції буде залучено найкращі сучасні технології та обладнання, у тому числі іноземне, зокрема Данії. Окрім цього, завдяки вигідній локалізації електростанції буде забезпечено постачання близько 300 тис. тон соломи в рік для виробництва електроенергії.

Сергій Савчук підкреслив, що сприятливі умови для впровадження подібних проектів створено завдяки прийнятому у 2015 році Закону України № 514-VIII.Зокрема, скасовано вимогу щодо місцевої складової, яка дозволяє використовувати іноземне обладнання для будівництва об’єктів у необмежному обсязі. «Окрім цього, електростанція продаватиме в мережу електроенергію за збільшеним на 10% «зеленим» тарифом, а саме – 12,38 євроценти/кВт*год», - повідомив Голова Агентства.

Голова Агентства запевнив, що Агентство продовжує удосконалювати законодавство, щоб сприяти залученню інвестицій у «зелені» проекти та ліквідувати бар’єри, які перешкоджають цьому.

На переконання представників компанії, одне з таких питань - існуюча на сьогодні норма щодо укладання однорічних договорів на продаж в мережу електроенергії за «зеленим» тарифом. Це може уповільнювати процес залучення інвестицій на реалізацію проекту. НейлРузерфорд висловив готовність продемонструвати досвід таких іноземних країн, як Данія, Німеччина, Великобританія щодо укладання довгострокових договорів на продаж «зеленої» електроенергії.

Наприкінці зустрічі Сергій Савчук повідомив, що наразі вже триває робота над удосконаленням законодавства з цього питання. Зокрема, на сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано законопроект «Про ринок електричної енергії» (реєстр. № 4493 від 21.04.2016), статтею 65 якого передбачено, що договір купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом укладається на строк дії «зеленого» тарифу.

Водночас, Голова Агентства повідомив про доцільність залучення міжнародного досвіду для подальшого вирішення цього питання. «Досвід, наприклад, Данії, нам безперечно стане у нагоді. До речі, цього року Держенергоефективності разом із колегами із Данії працює над підготовкою меморандуму про співпрацю двох країн у сфері відновлюваної енергетики. Щоб двостороннє співробітництво було багатогранним та плідним, ми готові внести до проекту меморандуму додаткові напрямки співпраці, зокрема, щодо обміну досвіду по укладанню довгострокових договорів на продаж «зеленої» електроенергії», - відзначив С. Савчук.

Сергій Савчук: з 3 по 10 жовтня 2016 року, учасниками Урядової програми з енергоефективності стали ще 17 ОСББ

Попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ залишається стабільно високим і за цей тиждень ними залучено 4,7 млн грн. на утеплення багатоповерхівок. За умовами програми з держбюджету їм належить відшкодування від 40% до 70% суми залучених кредитних коштів.

"Статистика свідчить про те, що з початку другої половини 2016 року попит на програму з боку ОСББ набрав активних обертів. Щотижня до програми долучається вже не 5-6 ОСББ, як на початку року, а більше 10-15. Це вчергове доводить, що власники квартир у багатоповерхівках усвідомлюють необхідність проведення робіт з утеплення та належної підготовки до зими. Держава, у свою чергу, надає їм на це значну безповоротну фінансову допомогу – від 40% і до 70%", – прокоментував Голова Держенергоефективності дані щотижневого моніторингу дії програми.

За статистичними даними, програмою цікавляться ОСББ абсолютно з різних куточків країни. Так, до трійки лідерів за кількістю оформлених ОСББ "теплих" кредитів входять Дніпропетровська, Львівська та Запорізька області.

Водночас, найбільші суми коштів на утеплення залучають ОСББ Луцька. Мова йде про ОСББ "Явір - 2011", яке освоїло більше 2 млн грн. на проведення комплексної термомодернізації будинку, а також про ОСББ "Центральна Вежа", яке на таку ж ціль нещодавно залучило рекордну до цього часу суму – 3,5 млн грн.

Варто зауважити, чималу потребу населення в Урядовій допомозі на утеплення житла. Видачу фізичним особам "теплих" кредитів було відновлено 6 жовтня цього року. І вже за три дні населенням оформлено кредитів на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання на суму 1,3 млн грн.

Нагадаємо, що українці мають нагоду скористатися не лише Урядовою допомогою, а й місцевою. В країні прийнято 200 місцевих програм з відшкодування частини відсотків та суми "теплого" кредиту. Дізнатися, чи працює подібна програма у Вашому місті, районі чи області, можна за допомогою Інтерактивною карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

 

 

 

Держенергоефективності запровадило інтерактивну карту місцевих програм здешевлення «теплих» кредитів

 

2016.09.02

Сьогодні, 1 вересня, на офіційному веб-сайті Держенергоефективностіwww.saee.gov.ua запрацювала Інтерактивна карта місцевих програм відшкодування відсотків за «теплими» кредитами.

Відтепер, зайшовши на сайт Агентства, українці зможуть пересвідчитися, в яких містах, районах, областях місцева влада надає додаткову безповоротну грошову допомогу на утеплення житла, перехід на «негазові» котли, проведення різних енергоефективних заходів.

«Інтерактивна карта стане справжньою знахідкою для усіх українців, зацікавлених в утепленні свого житла, та стимулюватиме інших також займатися енергозбереженням. Адже участь не тільки в Урядовій програмі з енергоефективності, а ще й в місцевій – це можливість отримати подвійну, а інколи й потрійну допомогу на утеплення (з державного, обласного чи районного бюджетів). Іншими словами, це нагода придбати необхідне енергоефективне обладнання та матеріали із значною «знижкою»», - наголосив Голова.

Як зауважив Сергій Савчук, завдяки тісній співпраці Держенергоефективності з органами місцевого самоврядування у 2016 році прийнято вже 184 місцеві програми допомоги населенню при утепленні, причому в усіх областях України. З них 160 районних та міських програм, які працюватимуть одночасно із існуючими механізмами підтримки державного та обласного рівня.

Він наголосив, що цьогоріч понад 22 тис. родин, а це майже третина учасників Урядової програми з енергоефективності, вже скористалися місцевою підтримкою та отримали додаткове відшкодування витрат на утеплення на суму 19 млн грн. Більше 70 ОСББ отримали компенсації з місцевих бюджетів на суму близько 1 млн грн.

Інтерактивну карту розроблено Держенергоефективності за підтримки проекту «Створення енергетичних агентств в Україні», що впроваджується за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMUB) компанією «Deutsche Gesellschaft f?r Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH».

Місцеві програми різні і діляться на три категорії: обласні, районні та міські. В певній області можуть діяти одночасно дві програми: одна спрямована на підтримку виключно ОСББ/ЖБК, інша  - на фізичних осіб.

Як вже зазначалося, у разі наявності в області, районі або місті місцевої програми мешканці матимуть змогу отримати потрійну компенсацію вартості енергоефективних заходів (від уряду, області, району та/або міста).

Наприклад, у Львівській області діє обласна програма відшкодування 15% річних за «теплими» кредитами, а у Городоцькому районі - районна з відшкодуванням додатково 10%. Скориставшись ними, мешканці району мають змогу отримати 25% річних, тобто всю відсоткову ставку. Аналогічні програми (на обласному рівні) прийняті в усіх регіонах. Деталі щодо таких програм зазначені на інтерактивній карті.

Клікнувши на певну область, користувач отримає повну інформацію щодо регіональної програми, дату її прийняття, призначення для фізичних осіб або для ОСББ, відсоток компенсації (частина відсотків річних або тіло кредиту), а також суму коштів виділених на її реалізацію.

Нижче, після опису обласної програми зазначено перелік районів та міст, де прийнято або розробляються програми. Клікнувши на певний район або місто, користувач потрапляє на таблицю, де зазначено всі деталі щодо обраних програм. За замовчуванням постійно вказано інформацію щодо урядової та обласної програм.

Крім того, в окремій рубриці «Реалізовані проекти ОСББ» опубліковано приклади участі ОСББ/ЖБК у програмі «теплих» кредитів. Усі дані Інтерактивної карти оновлюватимуться щомісячно.

Держенергоефективності закликає українців вже зараз готуватися до опалювального сезону та дізнаватися більше інформації про місцеві програми з енергоефективності, скориставшись Інтерактивною картою: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

 

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

Найкращий спосіб заощадити на енергоносіях та комунальних платежах – провести комплексну термомодернізацію будинку

Майже вдвічі зменшити рахунки за комунальні послуги допоможе комплекс енергоефективних заходів: встановлення індивідуального теплового пункту, вузлів обліку, повне утеплення будинку. І сьогодні держава надає населенню на ці цілі безпрецедентну грошову допомогу. Нею скористалося вже понад 340 ОСББ з різних регіонів країни. На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи дані щотижневого моніторингу Урядової програми з енергоефективності.

Сергій Савчук підкреслив, що запорука досягнення значної економії – це правильний підхід до проведення заходів з енергоефективності. Так, перш ніж, замінити вікна та утеплити стіни, варто встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП), регулятор теплового потоку та лічильник тепла.

"Крім того, найпоширеніша та небезпечна помилка, яку потрібно уникати, – це «клаптикове» утеплення багатоповерхівки. Цього не можна робити, адже призведе до появи тріщин, затікання води, плісняви, руйнування і ви не отримаєте очікуваної економії тепла. Особливо шкідливе «клаптикове» утеплення на панельних будинках", - поінформував Голова та зазначив, що потрібно проводити утеплення не окремих квартир, а всієї будівлі одночасно.

"Одна з найуспішніших історій утеплення - це Луцьке ОСББ "Явір - 2011", яке скористалося нашою програмою, облаштувало ІТП та провело  комплексну термомодернізацію будинку, залучивши 2 млн грн. З них 40% відшкодувало Держенергоефективності, а відсотки за кредитом – Луцька міська рада. У результаті проведеної модернізації витрати на опалення для мешканців будинку зменшилися у 2,2 рази", - нагадав С.Савчук.

За його словами, таких історій чимало і з часом їх буде все більше. Про це свідчить всезростаючий попит на програму. За останній тиждень її учасниками стали ще 5 ОСББ, які залучили 453 тис. грн. на енергоефективні заходи. Загалом, Урядовою допомогою скористалося вже 341 ОСББ, освоївши разом майже 34 млн грн. на утеплення.

Нагадуємо, що за умовами Урядовою програми з енергоефективності мешканці багатоповерхівок, які об’єднались в ОСББ, отримують з держбюджету відшкодування 40% суми "теплого" кредиту. Якщо серед членів ОСББ є отримувачі субсидій, то компенсація буде значно більшою. Окрім державної, додаткову допомогу на утеплення можна одержати ще й від органів місцевого самоврядування. Таким чином, ОСББ може придбати необхідне енергоефективне обладнання чи матеріали майже за половину їхньої ринкової ціни.

Довідково:

З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail: energoefect@saee.gov.ua, energoefect2@saee.gov.ua, energoefect3@saee.gov.ua.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

 

 

Роз‘яснення щодо стану реалізації Урядової програми з енергоефективності

Держенергоефективності відзначає активну участь населення України в Урядовій програмі з енергоефективності, особливо у 2016 році.

З метою задоволення попиту на програму у державному бюджеті на цей рік передбачено 893,8 млн грн. на відшкодування за "теплими" кредитами, що втричі більше суми 2015 року.

Держенергоефективності провело активну роботу із органами місцевої влади для залучення коштів місцевих бюджетів на програму утеплення. На поточний час прийнято 172 місцеві програми співфінансування. У результаті, лише за шість місяців цього року українцями вже залученомайже 954 млн грн. на утеплення. При цьому, найбільше коштів, 907 млн грн., залучено саме напридбання енергоефективних матеріалів та обладнання, на яке надається відшкодування у розмірі 30% від суми залучених коштів, а для субсидіантів – 70%.

У 2016 роціза січень-травень Агентством вже відшкодованоза програмою 386 млн грн., з яких 368,98 млнгрн. компенсовано тим, хто оформив "теплі" кредити саме на енергоефективні матеріали та обладнання.

За попередніми розрахунками, наявного залишку державних коштів за напрямом "придбання енергоефективних матеріалів та обладнання з 30%-вим розміром відшкодування"вистачить для виплати компенсацій за кредитами, виданими до 5 липня цього року. У зв’язку з цим, з 06.07.2016 р. банками тимчасово припинено видачу «теплих» кредитів лише за цим напрямом.

Водночас інформуємо, що усі кредити, оформлені до 05.07.2016 року за цим напрямом, підлягають відшкодуванню з державного бюджету!

З метою забезпечення подальшої реалізації програми за напрямом "придбання енергоефективних матеріалів та обладнання з 30%-вим розміром відшкодування"та задоволення попиту з боку населення, Держенергоефективності вже розробило відповідний проект рішення Уряду про виділення додаткових коштів на 2016 рік на відшкодування за кредитами на енергоефективні матеріали та обладнання та направило його на погодження до Мінфіну та Мінекономрозвитку.

Держенергоефективності надалі оперативно інформуватиме населення щодо стану реалізації програми.

Водночас повідомляємо, що інші напрямки програми утеплення працюють:

-       20% відшкодування для фізичних осіб на придбання "негазових" котлів(70%  для отримувачів субсидій);

-       40% відшкодування для ОСББ, ЖБК на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання(70% – для отримувачів субсидій).

Довідково.

За детальною інформацією щодо участі в Урядовій програмі з енергоефективності просимо звертатися до спеціалізованого Call-центру Держенергоефективності за тел.:(044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail:energoefect@saee.gov.uaenergoefect2@saee.gov.ua,energoefect3@saee.gov.ua.

Держенергоефективності

 

Доступне житло має бути енергоефективним

Держмолодьжитло виступає за те, щоб все житло, яке реалізується за державними житловими програмами, було для громадян не лише доступним за ціною придбання, але й енергоефективним, що зробить його більш комфортним та дешевим під час подальшої експлуатації.

Про це заявив заступник голови правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний під час круглого столу на тему «Доступне житло може бути енергоефективним».

Як зазначив Сергій Комнатний, ціна проживання у новому будинку значно нижча ніж у старому. Це тому що у новобудовах встановлені сучасні енергоефективні вікна, вхідні двері, немає дірок, через які втрачається усе тепло. А ще доволі часто є і зовнішнє утеплення будинку. Саме тому у сучасних енергоефективних будинках мешканці економлять на опаленні від 30 до 50% порівняно з власниками старих будинків.

«Нажаль, сьогодні не всі новобудови можна на 100 відсотків назвати енергоефективними. Деякі забудовники, намагаючись здешевити собівартість квадратних метрів, забувають про заходи енергоефективності. Для Держмолодьжитла це питання є дуже актуальним, тому що нам важливо, щоби житло для наших громадян було не просто доступним, недорогим під час купівлі, але й комфортним та недорогим під час подальшого проживання у цьому житлі», — наголосив Сергій Комнатний.

Саме тому Держмолодьжитло виступає за те, щоб все житло, яке реалізується за державними житловими програмами, було апріорі енергоефективним!

«Держава може створити умови, в яких забудовники будуть зацікавлені в реалізації проектів з будівництва енергоефективного та водночас доступного житла. В нашій країні це можна вирішити шляхом реалізації державних житлових програм з будівництва доступного житла з умовою, що забудовники — учасники таких програм мають реалізовувати проекти з будівництва енергоефективного та, разом з тим, недорогого житла. Таким чином, держава виграє від скорочення споживання енергоресурсів, оскільки наразі житлово-комунальне господарство України споживає понад 40% енергетичних ресурсів країни. Для забудовника створюватимуться сприятливі умови у вигляді джерел фінансування, зокрема, за рахунок місцевого або державного бюджету. А громадяни отримуватимуть житло, що дозволяє економно використовувати ресурси, заощаджувати кошти при сплаті комунальних платежів і проведенні заходів, спрямованих на економію енергоресурсів», — зазначив Сергій Комнатний.

 

Як зробити Україну енергонезалежною та енергоефективною

Реформа енергоефективності на сьогодні – одна з найголовніших в країні. По-перше, вона спрямована на вирішення питання енергонезалежності нашої держави – найважливішого питання на порядку денному. А по-друге, ця реформа, як жодна з інших, наближає нас до європейських стандартів споживання та економії енергії.

Ми всі розуміємо, що Україна має привести вартість газу в один рівень та прибрати корупцію з газової галузі. Але ми розуміємо й те, що зараз це – значний удар по кишенях українців. А тому ця тема є предметом політичних дискусій та спекуляцій. У протидію цим дискусіям варто зазначити: сьогодні потрібно не дискутувати, сперечатись та розводити політичну полеміку, а стати на захист українських громадян, через дію та впровадження енергоефективних заходів. Маємо усвідомити: важливо не лише платити, а й споживати по-європейськи. І для цього є простий зрозумілий шлях, на який твердо став Мінрегіон. Це шлях термомодернізації, яким вже успішно пройшли всі країни ЄС. Його фундаментом в Україні має стати Фонд енергоефективності.Створення Фонду енергоефективності є стратегічним інструментом у ключовій для країни реформі енергоефективності. Її основний принцип – радикальне зниження енергоспоживання через економічну мотивацію зменшення споживання енергоносія або тепла. Україна веде курс на подолання енергетичної залежності, і Фонд – дієвий інструмент досягнення цієї мети. Він покликаний сприяти раціональному фінансуванню енергоефективних проектів і стати гарантованим інструментом надання коштів на ці заходи. Окрім того – це крок до енергонезалежності держави та модернізації інфраструктури. Зараз спільно з європейськими експертами ми підготували формат, в якому він працюватиме, та готуємо відповідні законопроекти.

Серед найдієвіших методів енергоефективності – захист соціально вразливих громадян через субсидії, монетизація субсидій, що мотивує до заощадження, та впровадження програми «теплих» кредитів від Фонду енергоефективності.

Маємо відпрацювати модель монетизації субсидій і цим стимулювати енергоефективність країни. Необхідно захистити соціально вразливі верстви (тих, хто не в змозі платити) і мотивувати до енергоефективності тих, хто готовий оплачувати житлово-комунальні послуги (допомогти споживати і платити менше). Треба дати громадянам можливість за рахунок зекономлених коштів оплачувати власну енергоефективність.

Україна витрачає удвічі більше енергії, аніж Польща чи інші країни Східної Європи. Тож маємо довести показники витрат теплової енергії до європейського рівня. Один із аспектів цього процесу – облік і ще раз облік — це масове встановлення газових і теплових лічильників. Торік ми відчутно просунулися у цьому напрямі. Кількість будинків, обладнаних тепловими лічильниками, підвищено з 31% до 52%. Цього року плануємо довести цей показник до 76%.

Маємо перерозподілити на користь людей корупційні енергетичні субсидії, які лише за минулий рік сягнули 153 млрд гривень. Уряд вже спрямовує ці кошти на соціальні потреби. Адже з 1 травня соціальні стандарти підвищено на 6%, а з 1 грудня – на 10%.

Один із важливих напрямів – часткова компенсація громадянам кредитів, отриманих на потреби енергоефективності. Торік держава компенсувала з бюджету на ці потреби 343 млн гривен. Ці кошти дозволили залучити 1,2 млрд гривень. Тобто 1,5 млрд гривень було впроваджено на програми з енергоефективності. Таким чином 100 тисяч родин отримали пільгові кредити, за якими їм компенсували 30% тіла кредиту, а також – частину відсотків за муніципальними програмами. Успішність цієї практики оцінили і наші міжнародні партнери. Уряд Німеччини і ЄС готові надати на ці потреби довгі, дешеві кошти.

Ми переконані, що на здійснені громадянами енергоінвестиції можна заощадити 40-45% енергії. А за умови ринкового тарифу окупність заходів з підвищення енергоефективності квартири складає три роки.

 

Фільм "Джерело енергії, що змінить Україну": https://www.youtube.com/watch?v=Fcez5FrwCEY

 

Запрошуємо до учасі у тренінгу про енергосервісні контракти

 

Громадська організація Екоклуб за підтримки фонду Фрідріха Еберта проводить серію тренінгів для підвищення обізнаності держслужбовців та громадських діячів щодо особливостей застосування ЕСКО.

Енергосервісні контракти (ЕСКО) – це один з найбільш популярних у світі фінансових інструментів для здійснення енергоефективних заходів. ЕСКО дозволяє оплачувати коштовні енергоефективні заходи за рахунок майбутньої економії газу, електрики і т.д. Чинне законодавство дозволяє реалізовувати такі ЕСКО проекти, як у багатоповерхівках, так і у бюджетних закладах.

 

Тренінги відбуватимуться:

Хмельницький 13-14 квітня;

Полтава 18-19 квітня;

Миколаїв 25-26 травня.

 

На тренінг запрошуються:

-представники сільських, міських та районних органів влади, головні розпорядники коштів бюджетних установ;

-представники громадських організацій або неурядових об’єднань.

Участь в тренінгу безкоштовна. Організатори забезпечують  проживання та харчування.

Учасники відбираються на конкурсній основі. При відборі кандидатів буде приділено мотивації до активної участі у тренінгу та перспективам застосування набутих знань в своїй роботі.

 

Для участі необхідно зареєструватися за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1KEFYh5vswNWG17xpXCvt_KDU81VLl_YaelKq5RrMsCQ/edit?usp=drive_web

 

Реєстрація триває до 12:00  3 квітня. Кількість учасників обмежена.

 

Результати відбору будуть повідомлені на особисті електронні пошти вказані при реєстрації по мірі надходження заявок, але не пізніше 4 квітня.

 

З питаннями, будь ласка, звертайтесь на електронну пошту natalia@ecoclubrivne.org  або ж за телефонами:

067 363 41 10 Дмитро, 

098 787 40 54 Наталя.

 

 

ТОВ “Компанія “Системи енергоефективності” (SEFCO) подала пропозицію щодо залучення експертів компанії для проведення професійного енергетичного аудиту закладів комунальної сфери та підприємств області з метою визначення напрямків швидкого та ефективного зниження витрат на енергоресурси та більш ефективного їх використання.

Одним із перших кроків в енергозбереженні є проведення енергетичного аудиту.

Виявлення та усунення причин втрат енергії в системі, виключення нераціонального енергоспоживання, підвищення ефективності використання енергоресурсів - це мінімальні та необхідні заходи щодо зменшення витрат на енергоресурси та підвищення енергоефективності закладів та підприємств регіону в цілому.

Компанія SEFCO заснована в 2014 році і є продовженням співпраці українських фахівців галузі енергоефективності та екології з фахівцями з Норвегії та Німеччини (Баварія). Наші фахівці сертифіковані норвезьким суспільством дипломованих інженерів TEKNA і Боварським міністерством екології та здоров’я людини, а також міжнародною сертифікаційною групою TÜV SÜD (Німеччина). Два співробітника, кандидати технічних наук є лекторами по Норвезькій моделі “Чисте виробництво та енергоефективність”.

Професійний аудит енергоефективності (енергоаудит) проводиться згідно нормативно-технічної документації України та Норвезької моделі. Спеціалісти SEFCO також проводять внутрішні аудити та консультації по впровадженню системи енергоменеджменту у відповідності до вимог стандарту ISO 50001-2011. Компанія пропонує енергосервісний супровід щодо реалізації енергоефективних рішень та заходів.

За результатами проведеного енергетичного аудиту надається звіт. В даному звіті відображені результати проведених обстежень (порівняння фактичного стану з нормативними показниками), розроблені заходи щодо поліпшення енергоефективності, наведені розрахунки по впровадженню даних заходів, обсяг інвестицій і терміни їх окупності. Також надається список постачальників устаткування і матеріалів для впровадження пропонованих заходів. Даний звіт є планом дій для досягнення найбільш ефективного результату.

Сертифіковані спеціалісти компанії проводять лекції та семінари для співробітників служб головного інженера і енергетика за напрямком “Чисте виробництво та енергоефективність”, для формування відділу внутрішнього аудиту на підприємстві.

Компанія SEFCO – Європейські стандарти енергоефективності.

 

 

 

Чутки і страхи про програму субсидій

Влітку люди переживали в очікуванні опалювального сезону - як будемо платити за тепло при таких цінах? Зараз вже понад 5 млн. сімей отримали субсидії. Держава забезпечила надійну та ефективну підтримку сім'ям, які не в змозі оплачувати високу вартість послуг. Але із впровадженням змін у програмі субсидій почали ширитись різноманітні чутки, однією з яких є наступна:

Якщо не використаєш весь обсяг газу (чи іншої послуги), доведеться повертати субсидію у кінці опалювального сезону

Розмір субсидії розраховується виходячи з об'ємів соціальної норми споживання, що визначена постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» незалежно від фактично спожитих обсягів природного газу чи інших комунальних послуг.

Фактичне споживання комунальних послуг домогосподарством відрізняється від нормативного, воно може бути більшим або меншим від соціальних норм споживання. Не потрібно «випалювати» весь обсяг природного газу, чи даремно використовувати інші комунальні послуги (холодну воду, електроенергію), на які надається субсидія.

Сума субсидії, яку органи соціального захисту населення переказують на рахунки виконавців/виробників комунальних послуг для оплати їх вартості і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, може бути зарахована як оплата у майбутніх розрахункових періодах.

Зменшене споживання комунальних послуг жодним чином не вплине на розмір субсидії на наступний опалювальний період, оскільки вона розраховується виключно на основі соціальних норм споживання.

Ще раз наголошуємо, що споживати комунальні послуги економно – вигідно. Якщо не використаєте весь обсяг газу (чи іншої послуги), нічого повертати не потрібно, ви все рівно будете користуватись субсидією.

Більше інформації про субсидії можете знайти тут: http://www.mdi.org.ua/805.


Голова Держенергоефективності Сергій Савчук

 

Як заощадити на тарифах і допомогти енергетикам вирівняти добовий графік електричних навантажень

Добовий графік навантаження об’єднаної енергетичної системи України має значну нерівномірність. Він характеризується піком навантаження в години вечірнього максимуму, провалом навантаження в години нічної зони доби і майже рівномірним споживанням електричної потужності протягом годин ранкового та денного часу доби. 

При цьому різниця між максимальним та мінімальним споживанням електричної потужності протягом доби у зимовий період складає понад 8000 МВт, а у літній - 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях через необхідність забезпечення щоденних пусків-зупинень близько 10 енергоблоків. Як наслідок, отримуємо перевитрати палива та зростання вартості електричної енергії, яка виробляється.

Важливим чинником економії енергоресурсів, зокрема - газу, та вирівнювання добового графіка електричних навантажень у період нічного провалу є застосування на котельнях і теплоцентралях комунальної сфери модульних електричних теплових пунктів з автоматичним регулюванням задля підігріву зворотної мережної води перед подачею її в котел. Це не потребує реконструкції мереж, водночас дозволяє заощадити до 30% природного газу, піднімає навантаження вночі за рахунок вільних потужностей трансформаторів та резерву пропускної спроможності електричних мереж.

Враховуючи нинішню напружену ситуацію як з видобутком, так і з постачанням вугілля на теплові електростанції, питання забезпечення сталого електропостачання споживачам у денні та вечірні години доби залишається пріоритетним.

Посприяти забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України можуть і споживачі, раціонально регулюючи режими споживання електричної енергії. Зокрема - зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень ОЕС України та збільшуючи навантаження на електромережі у нічні години доби.

Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення складає близько 30%, економічна зацікавленість українців у застосуванні енергоємних електроприладів в нічний час може стати дієвим чинником енергозбереження у масштабі цілої країни.

В Україні для розрахунків за електричну енергію діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це - тарифи, диференційовані за періодами часу. За ринкових умов господарювання цей інструмент є одним з найбільш ефективних засобів управління попитом на споживання електричної потужності.

Значна частина споживачів, які нині розраховуються за дифтарифами, належать до групи «Промисловість» і суттєво впливають на форму добового графіка навантаження цієї групи, адже питома вага таких споживачів у даній групі становить близько 50%. Разом з тим кількість побутових абонентів, які розраховуються за диференційованими тарифами, складає лише близько 0,8% від їх загальної кількості, а їхній обсяг споживання електроенергії у 2014 році склав приблизно 2,0% від загального споживання електричної енергії населенням.

Усе це свідчить про необізнаність населення з можливостями економії коштів при розрахунках за електроенергію залежно від періодів доби її користування.

3 метою сприяння роботі енергосистеми України споживачам пропонується перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу. Застосування таких тарифів дозволить дієво заощадити грошові кошти в оплаті за електроенергію, за умови здійснення наступних заходів:

для населення:

  • використання більшого обсягу електричної енергії в нічні години доби;
  • незастосування енергоємних електроприладів у період з 8 до 11 години та з 17 до 22 години;

для споживачів:

  • перенесення часу роботи підприємств, які працюють в одну зміну, на нічні години доби, для тих, які працюють у першу та другу зміни - перенесення роботи другої зміни на нічні години доби;
  • незастосування енергоємного обладнання як для опалення, так і в технологічних процесах у період з 8 до 11 години та з 17 до 22 години;
  • зниження підприємствами з безперервним циклом роботи навантаження у період з 8 до 22 години доби.

Самостійне впровадження споживачами зазначених заходів забезпечить зменшення нерівномірності добового графіка навантаження об'єднаної енергетичної системи України, збільшить стійкість роботи вітчизняної енергосистеми та дозволить зменшити вартість виробництва електроенергії тепловими електростанціями.

Перейти на дифтарифи нескладно - для цього слід лише звернутись до місцевої електропостачальної організації із відповідною заявою. Вам буде надано всебічне сприяння та усі необхідні роз’яснення.

Інспекція Держенергонагляду в Івано-Франківській області.

 

 

Результати проведення інспекцією Держенергонагляду в Івано-Франківській області

моніторингу енергетичних установок соціально значимих споживачів у  липні-серпні  2015 року

 

На виконання Розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 10.06.2015 №379 «Про підготовку підприємств паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства області до роботи в осінньо-зимовий період 2015-2016 років» та у відповідності до затвердженого План-графіка проведення моніторингу теплоенергетичного, енергетичного устаткування на предмет їх безпечної та надійної  експлуатації згідно вимог нормативних документів, інспекцією Держенергонагляду в липні-серпні поточного року проведено моніторинг теплоенергетичного, енергетичного устаткування соціально-значимих споживачів Івано-Франківської області, в т.ч. :

  • 16 медичних та лікувальних закладів області,
  • 34 дошкільних та дитячих закладів;
  • 49 загально освітніх шкіл;
  • 12 професійних та вищих навчальних закладів;
  • 10 теплопостачальних організацій

При проведенні зазначених моніторингів в значної кількості споживачів теплової енергії виявлено ряд недоліків при підготовці енергетичних господарств до опалювального періоду, за результатами яких споживачам надано рекомендації щодо :

  • своєчасного виконання обсягів ремонтних робіт та оформлення їх відповідними актами;
  • проведення необхідних профілактичних робіт та ремонтів, випробувань і промивань трубопроводів, водопідігрівників та вентиляційно-калориферного обладнання, оформлення відповідних протоколів та отримання Акта готовності до опалювального періоду, в тому числі за участю представника інспекції Держенергонагляду;
  • перевірки стану утеплення будівель ( двері, горища, сходові клітки тощо );
  • перевірки стану обладнання і будівель центральних теплових пунктів (індивідуальних теплових пунктів);
  • перевірки стану трубопроводів, арматури та теплової ізоляції, щільності теплового устаткування, наявності засобів вимірювальної техніки і автоматичних регуляторів;
  • перевірки працездатності пристроїв захисту систем теплоспоживання;
  • проведення періодичних лабораторних випробувань та вимірювань параметрів електрообладнання, комутаційних апаратів, захисного заземлення.

Своєчасне виконання вказаних вище рекомендацій сприятиме успішному проходженню опалювального періоду 2015-2016 років.

Інспекція Держенергонагляду в Івано-Франківській області

 

 

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України

інформує про державну підтримку термомодернізації житлових будівель в Україні!

 

На сьогодні за діючою програмою утеплення 14,5 тис. сімей оформили енергоощадні кредити на суму понад 250 млн. грн. Житловий сектор споживає на опалення 18 млрд. куб. м, це становить 45% загального споживання газу в Україні у 2014році. Потенціал енергоефективності індивідуального будинку: 80% з 6,5 млн. будинків загальною площею 622 млн. кв. м потребують термомодернізації. Потенціал зниження споживання газу – 8,0 млрд. куб. м. Для цього в заходи з термомодернізації та заміну котлів необхідно  інвестувати 300 млрд. грн.

 Потенціал енергоефективності багатоквартирного будинку: 80% з 255 тис. будинків загальною площею 464 млн. кв. м потребують термомодернізації. Потенціал зниження споживання газу – 3,5 млрд. куб. м. Для цього в заходи з термомодернізації та встановлення ІТП необхідно  інвестувати 400 млрд. грн.

Відповідно до постанови КМУ № 231 від 8 квітня 2015 року відшкодування індивідуальному власнику відбувається наступним чином: 20% тіла кредиту на придбання ‹‹негазових котлів›› (не більше 5 тис. грн), це приблизно 14 тис. сімей, на яких передбачено відшкодування у розмірі  47,6 млн. грн; 30% тіла кредиту на енергоефективні обладнання та матеріали (не більше 10 тис. грн), це приблизно 22 тис. сімей, на яких передбачено відшкодування на суму 198,0 млн. грн. Відшкодування ОСББ (багатоквартирні будинки) відбувається наступним чином: 40% тіла  кредиту на енергоефективні обладнання та матеріали (не більше 10 тис. грн на 1 квартиру), це приблизно 98 тис. сімей, на яких передбачено відшкодування у розмірі  97,9 млн. грн. Загалом відшкодування індивідуальному власнику та ОСББ в 2015 році передбачено на суму 343,5 млн. грн (це приблизно становить 134 тис. сімей).

До енергоефективного обладнання та матеріалів, на придбання яких надається державна підтримка, належать:

Для позичальників-фізичних осіб (одноквартирні будинки та квартири в багатоквартирних будинках)

Для ОСББ (ЖБК) (багатоквартирні будинки)

матеріали для проведення робіт з термоізоляції/тепло модернізації зовнішніх стін житлового будику, підвальних приміщень, горищ, покрівлі та фундаменту

енергозберігаючі двокамерні склопакети для вікон

індивідуальні засоби обліку води

засоби обліку теплової енергії та води

радіатори опалення з терморегуляторами

регулятори теплового потоку за погодними умовами

теплові насоси

індивідуальний тепловий пункт

рекуператори тепла вентиляційного повітря

матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування

сонячні колектори

 

 

На сьогоднішній день у програмі часткового відшкодування державою коштів на проведення енергоефективних заходів  беруть участь АТ «Ощадбанк» та ПАТ АБ «Укргазбанк». Більш детальну інформацію можна отримати в ПАТ АБ «Укргазбанк» (м. Калуш,  пл. Героїв 10, тел.78822, тел. моб. 0501889664, 0974436194, 0503853200, 0680111366)  і АТ «Ощадбанк» (м. Калуш, вул. Б. Хмельницького 14, тел.6-38-84, 6-61-88; вул. Б. Хмельницького 62, тел.6-50-14; майдан Шептицького 4, тел.6-08-23; пр. Л. Українки 19, тел. 6-38-81).

 

 

Енергоефективний калькулятор

В рамках реалізації державної програми підтримки населення до впровадження енергоефективних заходів, визначених постановою КМУ від 08.04.2015 року №231 «Про внесення змін до постанов КМУ від 1 березня 2010 р. №243 і від 17 жовтня 2011р. №1056», Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України розроблено енергоефективний калькулятор (економічний калькулятор встановлення нового котла).

         У разі заміни старого котла або встановлення нового за допомогою енергоефективного калькулятора можна зробити орієнтовний розрахунок витрат та термін окупності реалізації такого проекту.

Крім того, розрахунки можуть здійснювати всі, хто скористався або збирається скористатися програмою компенсації тіла кредиту в розмірі 20% на придбання «негазового» котла.

Алгоритм розрахунку містить певні припущення та середні значення показників за фактично реалізованими проектами.

Калькулятор розміщено за наступним посиланням:

 

http://saee.gov.ua/uk/consumers/derzh-pidtrymka-energozabespechenya/compensatsia

 

Державна підтримка впровадження енергозберігаючих заходів у дії

8 квітня 2015 року затверджено постанову Кабінету Міністрів України № 231 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 березня 2010р. № 243 і від 17 жовтня 2011р. №1056», яка спрямована на стимулювання населення, ОСББ та ЖБК до впровадження енергоефективних заходів та встановлення котлів, окрім газових. 

Даною постановою внесені зміни до «Державної цільової економічної програми енергоефективності та розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлювальних джерел енергії та альтернативних джерел палива на 2010-2015 роки».

Вищезазначена програма передбачає відшкодування позичальникам частини вартості кредиту від придбання обладнання та матеріалів на заходи з енергозбереження енергетичних ресурсів.

 На отримання компенсації можуть розраховувати як фізичні особи - мешканці приватних будинків та квартир, так і організовані об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівільних кооперативів (ЖБК).

Наразі, визначено перелік енергоефективного обладнання та матеріалів, які можна придбати в кредит та отримати компенсацію (30% - для індивідуальних будинків, квартир; 40% - для ОСББ, ЖБК), зокрема для: утеплення фасадів, горищ та фундаментів; модернізації системи освітлення; встановлення енергозберігаючих вікон; встановлення засобів обліку теплової енергії та води; облаштування індивідуальних теплових пунктів; встановлення теплових насосів; встановлення сонячних колекторів; заміни радіаторів опалення тощо.

На реалізацію механізму стимулювання населення, ОСББ та ЖБК до впровадження енергоефективних заходів у 2015 році планується спрямувати 344 млн. грн. У разі необхідності, в поточному році може бути додатково спрямовано ще 147 млн. грн.

Реалізовувати ці ініціативи Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження України планує у співпраці з провідними державними банками: ПАТ АБ «Укргазбанк», «Державний експортно-імпортний банк України» та ПАТ «Державний Ощадбанк України».

Механізм для ОСББ та ЖБК працюватиме за принципом нині діючого механізму компенсації 20% суми кредиту на придбання «негазового» котла.